Teknoloji firmalarında test otomasyonunun önemi ve bir test otomasyonu örneği
The importance of test automation in technology companies and an example of test automation
  1. Tez No: 924104
  2. Yazar: İBRAHİM BERKAY SUÇSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknoloji firmalarının geliştirdiği ve dünya genelindeki insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan uygulamalar, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Günümüz teknolojilerinin odak noktası düşünüldüğünde, bu uygulamaların, son kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmayı ve onlara zaman kazandırmayı hedeflediği görülmektedir. Özellikle büyük ölçekli sektörlerde, yazılım teknolojilerinin hızla geliştiği bir dönemde, uygulamalar genellikle binlerce eş zamanlı kullanıcı oturumunu desteklemek için çok katmanlı ve işlevsel bir yapıya sahiptir. Bu büyük ölçekli sistemler; ticari ve resmi kuruluşlar, kart işlemleri ile ilgili web servisler ve çevrim içi bağlantıları içermektedir. Uygulamalar, karmaşık iş akışları ve detaylı iş kurallarını barındırırken, sıklıkla gerçek zamanlı ve yoğun işlem süreçlerini yürütmektedir. Özellikle saniyede gerçekleştirilen işlem sayısının yüksek olduğu bu sistemlerde, güvenlik kritik bir öneme sahiptir, çünkü doğrudan maddi değerlerle ilişkilidir. Tüm bu dinamikler göz önünde bulundurulduğunda, teknoloji firmalarının ürün kalitesini, müşteri memnuniyetini ve yazılım performansını en üst düzeyde tutması bir zorunluluk haline gelmektedir. Bu doğrultuda, firmalar uygulama geliştirme süreçlerinde yazılımın test edilmesine büyük önem vermektedir. Yazılım testi, uygulamanın planlama aşamasından canlı ortama geçişine ve sonrasında kullanım sürekliliğini sağlamaya kadar her aşamada kritik bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, teknoloji firmalarının yazılım test süreçlerine nasıl yaklaştığı incelenmiştir. Özellikle yazılım kalitesini artırmak, geliştiricilerin yazılım sırasında yaptığı hataları tespit etmek, kullanıcı gereksinimlerini karşılamak ve nihai olarak müşteri memnuniyetini sağlamak için gerçekleştirilen testler ve test otomasyonu projeleri ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, bir test otomasyonu örneği oluşturularak firmaların yazılım testi için nasıl bir yapı kurduğu ve bu süreci nasıl yönettiği uygulamalı olarak gösterilmiştir. Bu örnek, test otomasyonunun iş süreçlerine olan katkılarını somut bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Applications developed by technology companies and widely used by people around the world have become an indispensable part of our daily lives. Considering the focus of today's technologies, it is evident that these applications are designed to simplify users' lives and save time. Particularly in large-scale industries, where software technologies are advancing rapidly, applications are built with multi-layered and functional architectures to support thousands of simultaneous user sessions. These large-scale systems often include commercial and governmental organizations, web services related to card transactions, and online connections. Applications are governed by complex workflows and detailed business rules, frequently handling real-time and high-volume transactions. Given the high number of operations performed per second, security becomes critically important, especially when monetary values are involved. Considering all these dynamics, technology firms are required to ensure the highest quality in their products, maximize customer satisfaction, and maintain optimal software performance. In this context, companies place significant emphasis on software testing throughout the lifecycle of an application, from the planning phase to deployment and maintaining continuity in its use. This thesis focuses on how technology companies approach software testing processes. Specifically, it examines the testing and test automation projects conducted to improve software quality, identify errors made by developers during the development phase, meet user requirements, and ultimately ensure customer satisfaction. In the final part of this study, a test automation example is developed to demonstrate how companies establish and manage their software testing processes. This example aims to provide a concrete illustration of the contributions of test automation to business processes.