Koyunlarda vücut hacmi ve bazı vücut ölçüleri ile besi performansı arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of the relationships between body volume, some body measurements, and fattening performance in sheep
- Tez No: 924103
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, Konya ilinin Karatay ilçesinde bulunan özel bir işletmede yetiştirilen Asaf ırkı koyunlarda vücut hacmi ile bazı besi performansı özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Denemede besi başı, besi sonu canlı ağırlıklar, vücut hacimleri ve farklı vücut ölçümleri ile günlük canlı ağırlık artışları tespit edilmiştir. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları; Besi başı canlı ağırlık )BBCA) için 35.74 ± 0.471 kg, Besi sonu canlı ağırlık )BSCA) için 51.890±1.092 kg, Besi başı cidago sağrı arası uzunluk )BBCSU( için 30.04± 0.198 cm, Besi sonu cidago sağrı arası uzunluk )BSCSU( için 33.184± 0.385 cm, besi başı cidago yüksekliği )BBCY( için 63.51±0.292 cm, Besi sonu cidago yüksekliği )BSCY( için 68.764±0.493 cm, Besi başı göğüs çevresi )BBGÇ( için 77.63±0.409 cm, Besi sonu göğüs çevresi )BSGÇ( için 85.837±0.471cm, Besi başı hacmi )BBH) için 14132.271±13.741 cm3, Besi sonu hacmi)BSH( için 20475.035±193.865 cm3, Besi başı sağrı çevresi )BBSÇ( için 81.22±0.392 cm, Besi sonu sağrı çevresi )BSSÇ( için 88.583± 0.772 cm, Besi başı sağrı yüksekliği )BBSY( için 66.59±0.259 cm, Besi sonu sağrı yüksekliği )BSSY) için 71.574±0.478 cm, Günlük canlı ağırlık artışı )GCAA) için 0.220±0.015 g, Toplam canlı ağırlık artışı (TCAA) için 15.867±1.092 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between body volume and certain fattening performance traits in Assaf sheep raised on a private farm in the Karatay district of Konya province. Initial and final live weights and various body measurements were analyzed to assess growth performance. The least squares mean (LSM) for the traits was determined as follows: the initial live weight (ILW) was 35.74 ± 0.471 kg, and the final live weight (FLW) was 51.890 ± 1.092 kg. The initial withers-to-rump length (IWRL) measured 30.04 ± 0.198 cm, while the final withers-to-rump length (FWRL) was 33.184 ± 0.385 cm. The initial wither height (IWH) was 63.51 ± 0.292 cm, increasing to 68.764 ± 0.493 cm at the end of the fattening period (FWH). Similarly, the initial chest circumference (ICC) was 77.63 ± 0.409 cm, rising to 85.837 ± 0.471 cm (FCC). The initial body volume (IBV) was calculated as 14,132.271 ± 13.741 m³, whereas the final body volume (FBV) increased significantly to 20,475.035 ± 193.865 m³. The initial rump circumference (IRC) was recorded as 81.22 ± 0.392 cm, compared to the final rump circumference (FRC) of 88.583 ± 0.772 cm. The initial rump height (IRH) was 66.59 ± 0.259 cm, which increased to 71.574 ± 0.478 cm (FRH). Furthermore, the daily live weight gain (DLWG) was found to be 0.220 ± 0.015 g, and the total live weight gain (TLWG) over the fattening period was 15.867 ± 1.092 kg.