Gelir eşitsizliğinin hanehalkı borcu üzerindeki etkisi: Panel veri analizi (1970-2021)
The impact of income inequality on household debt: A panel data analysis (1970-2021)
  1. Tez No: 924129
  2. Yazar: MALİK TOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde gelir eşitsizliği ve hanehalkı borcu arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırıyorum. Kapsamlı bir veri seti oluşturmak için hanehalkı borcunu Standartlaştırılmış Dünya Gelir Eşitsizliği Veri Tabanı ve Dünya Gelir Eşitsizliği Veri Tabanı'ndan alınan ayrıntılı gelir dağılımı verileriyle birleştirerek 1970-2021 dönemi boyunca 21 gelişmiş ülkeden panel veriler kullanarak eşitsizliğin hanehalkı borcu üzerindeki etkisini tahmin ediyorum. Çeşitli gelir eşitsizliği ölçümlerinin hanehalkı borcu üzerindeki etkisi analiz edilerek, COVID-19 krizinin etkisi ile 2008 krizinden sonraki etki arasında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Metodolojik olarak, onaylanan ILO sözleşmelerinin sayısı araç değişkeni temsil eder ve buna dayalı ampirik bir model kullanılarak içsellik sorunu ele alınmıştır. Bununla birlikte, ülke sabit etkisi ve yıl kuklaları kullanılarak ülkelerin kendine özgü koşulları ve yıllara göre değişen etkileri kontrol edilmiştir. Ölçülen çeşitli gelir eşitsizliğindeki dışsal artışlar, hanehalkı borcunda önemli artışa yol açmaktadır. Özellikle finansal kriz sonrasında gelir eşitsizliğinin hanehalkı borcu üzerindeki etkisinin derinleşmesinin yanısıra, COVID-19 Krizi'ndeki etki, finansal kriz sonrası döneme göre ise daha azdır. Ayrıca, en yüksek gelir gruplarının orta gelir gruplarına oranındaki artışın etkisi, en yüksek gelir gruplarının düşük gelir gruplarına oranındaki artışın etkisinden daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I explore to the complex relationship between income inequality and household debt. I estimate the impact of inequality on household debt using panel data from 21 developed countries over the period 1970-2021 by combining household debt with detailed income distribution data from the Standardized World Income Inequality Database and the World Income Inequality Database to construct a comprehensive dataset. By analyzing the effect of various income inequality measures on household debt, a comparison is made between the effect of the COVID-19 crisis and the effect after the 2008 crisis. Methodologically, by using the number of ratified ILO conventions as instrumental variables and the endogeneity problem is addressed using an empirical model based on it. In addition, country fixed effects and year dummies are used to control for country-specific conditions and year-varying effects. The study shows that exogenous increases in income inequality, as measured by various indicators, give rise to significant expansions in household debt. While the impact of income inequality on household debt has deepened especially after the financial crisis, the impact is less in the COVID-19 Crisis compared to the post-financial crisis period. Besides, the impact of an increase in the ratio of top income groups to middle income groups is larger than the impact of an increase in the ratio of top income groups to lower income groups.