Küresel işsizlik sorununa karşı sosyal güvenlik sistemlerinin etkinliği
The effectiveness of social security systems in addressing global unemployment issues
  1. Tez No: 924130
  2. Yazar: RÜMEYSA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, küresel işsizlik sorununa karşı sosyal güvenlik sistemlerinin etkinliğini teorik bir çerçevede ele almaktadır. Sosyal güvenlik, bireylerin ekonomik ve sosyal risklere karşı korunmasını sağlayan, toplumsal dayanışmayı destekleyen kritik bir yapıdır. Çalışma, sosyal güvenlik sistemlerinin işsizlik sigortası ve aktif istihdam politikaları aracılığıyla bireylerin işsizlik sürecindeki kayıplarını azaltma ve yeniden istihdama dönüşlerini destekleme kapasitesini incelemektedir. Bu bağlamda, işsizlik sürecinde bireylerin gelir kaybını minimize etmenin yanı sıra, toplumsal eşitsizliklerin azaltılmasında sosyal güvenlik sistemlerinin rolü tartışılmıştır. Türkiye örneği üzerinden, İŞKUR tarafından uygulanan aktif işgücü programlarının etkileri detaylandırılmış; mesleki eğitim programları, işbaşı eğitim programları ve girişimcilik destekleri gibi politikaların işsizlik oranlarını azaltmadaki etkinliği analiz edilmiştir. Ayrıca, sosyal güvenlik sistemlerinin iş gücü maliyetine, kayıt dışı istihdama ve çalışan üretkenliğine olan etkileri de tartışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen bulgular, sosyal güvenlik sistemlerinin toplumsal refahı artırma, ekonomik istikrarı sağlama ve işsizlikle mücadelede kritik bir rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışma, sosyal güvenlik sistemlerinin etkinliğini artıracak öneriler sunarak, hem politika yapıcılar hem de araştırmacılar için yol gösterici bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effectiveness of social security systems against the global unemployment problem within a theoretical framework. Social security is a critical structure that protects individuals against economic and social risks and supports social solidarity. The study examines the capacity of social security systems to reduce the losses of individuals during the unemployment process and to support their return to employment through unemployment insurance and active employment policies. In this context, the role of social security systems in minimizing the income loss of individuals during the unemployment process as well as reducing social inequalities is discussed. In the case of Turkey, the effects of active labor force programs implemented by İŞKUR are detailed; the effectiveness of policies such as vocational training programs, on-the-job training programs and entrepreneurship supports in reducing unemployment rates is analyzed. In addition, the effects of social security systems on labor costs, unregistered employment and employee productivity are also included in the discussion. The findings have shown that social security systems play a critical role in increasing social welfare, ensuring economic stability and combating unemployment. This study aims to provide a guiding resource for both policy makers and researchers by offering suggestions to increase the effectiveness of social security systems.