Muğla ili Milas ilçesi Saniye Özgen Evi koruma projesi
Architectural conservation project of Saniye Özgen House in Muğla province Milas district
- Tez No: 924144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ÇELEBİOĞLU YERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Muğla ili Milas ilçesi tarihinde birçok medeniyeti barındıran çok katmanlı bir yerleşimdir. Yapı malzemelerine kolay erişim, tarım için elverişli topraklar, ılıman iklim ve önemli yolların kesişim noktası olması Milas'ı tarih boyunca değerli kılmıştır. Milas, arkeolojik kalıntılar ile birlikte birçok Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarını da barındırmaktadır. Bu yapıların en yaygın birimi olan konutlar, Milas şehir kimliğinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak kentte koruma sınırlı kalmış, mimari mirasın ancak küçük bir kısmı günümüze ulaşabilmiştir. Bu anlamda geleneksel konutların korunması ve mirasın yaşatılması büyük önem arz etmektedir. Çalışma konusu olan Saniye Özgen Evi bu katmanlaşmış kent Milas'ta yer alır. Yıllar içinde birçok müdahale görmüş ve bozulmaya uğramış olan yapı, Temmuz 2023'te büyük bir yangın geçirmiştir. Yangın, yapıda ciddi hasarlara sebebiyet vermiştir. 2024 yılında hazırlanan tez kapsamında yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Yapıya ulaşım kısıtlı olduğundan ve güvenlik tehditi oluşturduğundan dolayı lazer tarayıcı ile nokta bulutu modeli oluşturulmuş, rölöve çizimleri oluşturulan bu 3D verileri üzerinden hazırlanmıştır. Yapıya dair dönem, malzeme ve hasar analizleri gerçekleştirilmiştir. Restitüsyon önerisi hazırlanırken yapıdan gelen izler, arşiv belgeleri, sözlü kaynaklar ve analojik çalışmalardan yararlanılmıştır. Restorasyon projesi restitüsyon verilerinden edinilen bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Yapıya yeni işlev önerileri sunulmuş, yeni işlev ile gelen çağdaş müdahale zorunluluğu yapının özgün karakterine en az müdahale anlayışı ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonraki benzer çalışmalara yardımcı olmak amacıyla yangın geçirmiş kültüre mirasa müdahale yöntemlerini açıklayan bir kılavuz oluşturulmuştur. Tez 7 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin amacı, kapsamı ve yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Saniye Özgen Evi'nin bulunduğu Muğla ili, Milas ilçesinin tarihi, coğrafi nitelikleri ve yerleşim dokusu aktarılmıştır. Üçüncü bölümde Saniye Özgen Evi'nin tarihi, konumu, mimari özellikleri ile yapının güncel durum tespiti ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde restitüsyona ışık tutan veriler derlenmiş, analojik çalışma sonuçlarından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde müdahale kararları alınmış, yapıya yeni işlev kazandırılmış, bu doğrultuda restorasyon projesi gerçekleştirilmiştir. Altıncı bölümde Kültürel Mirasa Yangın Sonrası Müdahale başlıklı kılavuz yer almaktadır. Son bölüm olan yedinci bölümde çalışma kapsamında hazırlanan bilgiler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mugla Province's Milas District is a multilayered settlement that has hosted numerous civilizations throughout its history. Easy access to construction materials, fertile lands for agriculture, a mild climate, and its location as a junction of important routes have made the city valuable throughout history. Milas also hosts archaeological remains, along with numerous Ottoman and Republic-era buildings. Houses, the most common building unit, constitute a significant portion of Milas's urban identity. However, conservation efforts have been limited, and only a small fraction of the architectural heritage has survived to the present day. Therefore, the conservation of traditional houses and the maintenance of this heritage are of great importance. The subject of this study, the Saniye Özgen House, is located in this layered city Milas. The building has undergone many interventions and deteriorations over the years and suffered significant damage from a major fire in July 2023. As a part of this thesis, survey, restitution, and restoration projects for the building have been prepared in 2024. Due to restricted access to the house and health hazards, a point cloud model was created using a laser scanner, and the survey project was developed based on this 3D data. Period, material, and damage analyses of the building were conducted. In preparing the restitution project, vestiges from the building, archival documents, oral sources, and analogous studies were utilized. The restoration project was carried out based on the information obtained from the restitution data. New functional proposals for the building were presented, and contemporary interventions necessitated by the new function were executed with minimal impact on the building's original character. A guideline explaining intervention methods for fire-damaged cultural heritage has been developed to assist future similar studies The thesis consists of seven parts. The first part discusses the aim, scope, and methodology of the thesis. The second part provides an overview of the history, geographical features, and settlement pattern of Mugla's Milas District, where the Saniye Özgen House is located. The third part covers the history, location, architectural features, and current condition assessments and analyses of the Saniye Özgen House. The fourth part gathers the restitution data and discusses the results of analogous studies. The fifth part outlines the intervention decisions, introduces new functions to the building, and details the restoration project carried out accordingly. The sixth chapter includes a guide titled Post-Fire Intervention for Cultural Heritage. The final part, the seventh, summarizes the information prepared within the scope of the study.