Zihinsel yorgunluğun rekreasyonel tenis oyuncularında teknik test performansına ve psikofizyolojik cevaplara etkisi
The effect of mental fatigue on technical test performance and psychophysiological responses i̇n recreati̇onal tennis players
  1. Tez No: 924143
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada rekreasyonel olarak tenis oynayan bireylerin zihinsel yorgunluk verilerek yapılan UTN testinde psikofizyolojik, bilişsel ve teknik test performansına verdikleri cevaplar incelenmiştir. Araştırma grubunu rekreasyonel olarak tenis oynayan 10 erkek ve 10 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara antropometrik ölçümler yapıldıktan sonra, önce zihinsel yorgunluk verilmeden rastgele sırayla daha sonra zihinsel yorgunluk verilerek UTN testi uygulanmıştır. Zihinsel yorgunluk için, Stroop testi olan EncephalApp uygulaması kullanılmıştır. UTN testi deney ve kontrol koşulları arasında birer hafta olacak şekilde dizayn edilmiştir. Çalışma sırasında erkek ve kadın katılımcıların zihinsel yorgunluk ve kontrol koşullarına ait grup içi ve gruplar arası kalp atım hızı (KAH), algılanan zorluk derecesi (AZD), görsel analog skala (GAS), Brunel ruh hali, egzersiz keyif ve iz sürme testi A-B (İST A-B) cevapları belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, erkek ve kadın katılımcıların zihinsel yorgunluk ve kontrol koşullarına ait grup içi ve gruplar arası UTN testi cevapları kaydedilmiş ve analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, çalışma sırasında erkek ve kadın katılımcıların zihinsel yorgunluk ve kontrol koşullarına ait grup içi ve gruplar arası (KAH), (AZD), (GAS), Brunel ruh hali, egzersiz keyif ve iz sürme testi A-B (İST A-B) cevaplarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Bununla birlikte katılımcıların zihinsel yorgunluk ve kontrol koşullarına ait grup içi ve gruplar arası UTN testi cevaplarında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05.). Sonuç olarak, zihinsel yorgunluk verilerek yapılan UTN testinde rekreasyonel tenis oyuncularının psikofizyolojik, bilişssel ve teknik cevaplar üzerinde etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the psychophysiological, cognitive, and technical test performance responses of individuals playing tennis recreationally under mental fatigue were examined using the UTN test. The research group consisted of 10 male and 10 female participants who played tennis recreationally. After conducting anthropometric measurements on the participants, the UTN test was administered first in random order without inducing mental fatigue and later after inducing mental fatigue. The EncephalApp application, which includes the Stroop test, was used to induce mental fatigue. The UTN test was designed with a one-week interval between the experimental and control conditions. During the study, responses for heart rate (HR), perceived exertion (RPE), visual analog scale (VAS), Brunel mood scale, exercise enjoyment, and tracking test A-B (TT A-B) were determined for both intra-group and inter-group comparisons of male and female participants under mental fatigue and control conditions. In addition, the intra-group and inter-group UTN test responses of male and female participants under mental fatigue and control conditions were recorded and analyzed. According to the findings of the study, no statistically significant differences were found in the intra-group and inter-group responses of heart rate (HR), perceived exertion (RPE), visual analog scale (VAS), Brunel mood scale, exercise enjoyment, and tracking test A-B (TT A-B) between the mental fatigue and control conditions of male and female participants (p>0.05). Additionally, no statistically significant differences were found in the intra-group and inter-group UTN test responses of the participants under mental fatigue and control conditions (p>0.05). In conclusion, the UTN test conducted under mental fatigue has no impact on the psychophysiological, cognitive, and technical responses of recreational tennis players.