Üç eksenli ivmeölçer kullanarak yapı sağlığı izleme
Structural health monitoring using triaxis accelerator
  1. Tez No: 924171
  2. Yazar: BURAK KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde meydana gelen en büyük doğal afetlerden olan deprem faktörü zaman zaman hem maddi hem manevi kayıplara neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için deprem oluşumunun iyi bilinmesi ve iyi analiz edilmesi gerekir. Deprem dediğimiz şey yeryüzü plakalarının hareketliliği ile oluşan ve bunun sonucunda mikro ve makro ölçekte dalgalar üreten bir mekanizmadır. Bu yapıyı iyi anlamak için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri de bu titreşimleri anlık olarak takip etmek ve iyi yorumlamak gerekir. Makro ölçekte meydana gelen titreşimler yıkıcı sonuçlar doğurabildikleri için öncesinde mikro ölçekte meydana gelen titreşimlerin bir yapı üzerindeki etkisi tartışılmalıdır. Bu makalede bina yapı sağlığını (BSH) anlamak için gerçekleştirilmiş deney sonuçları tartışılmıştır. Gerçekleştirilen deneyde üç eksenli ivme sensörü (MEMS) kullanılarak standart bir binanın küçük ölçekli bir modeli ile gerçek koşullarda test edilmiştir. Buradaki amaç sensörden gelen titreşim verileriyle bir binanın sağlıklı olup olmadığına karar verilmek istenmiştir. Özellikle deprem sonrası binada meydana gelmiş ancak gözle görülemeyecek düzeyde oluşmuş veya gözden kaçan yapısal hasarları tespit etmek amaçlanmıştır. Kurulan sistem elde ettiği verileri gerçek zamanlı olarak internet ortamına aktararak (IOT) bina sağlığının anlık olarak takip edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquake factor, which is one of the biggest natural disasters that occur today, sometimes causes both material and moral losses. In order to prevent this, earthquake formation must be well known and well analyzed. What we call an earthquake is a mechanism that occurs with the movement of the earth's plates and produces waves on micro and macro scales as a result. One of the best methods that can be used to understand this structure well is to follow these vibrations instantly and interpret them well. Since it is known that vibrations occurring on a macro scale have destructive results, the effect of vibrations occurring on a structure on a micro scale should be discussed beforehand. In this article, the results of experiments carried out to understand building structural health (BSH) are discussed. In the experiment carried out, a three-axis acceleration sensor (MEMS) was used and a small-scale model of a standard building was tested in real conditions. The aim here was to decide whether a building is healthy or not with the vibration data received from the sensor. In particular, it was aimed to detect structural damages that occurred in the building after the earthquake but were invisible to the eye or were overlooked. The established system transferred the data it obtained to the internet environment in real time (IOT) and provided instant monitoring of building health.