Kalp cerrahisi sonrası ağrı ve sedasyon: Deksmedetomidin, midazolam/fentanil ve midazolam/deksketoprofen trometamolün karşılaştırılması
Pain and sedation after cardiac surgery: Comparasion of dexmedetomidine, midazolam/fentanyland midazolam/dexketoprofen trometamol
- Tez No: 924170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hastalarda cerrahi sonrası postoperatif dönemde anksiyete, konfüzyon ve deliryum sık görülür. Bu durum ağrı, sedasyon yetersizliği, depresyon, uyku düzeninin bozulması, metabolik ensefalopati (hipoksemi, hipoglisemi, hipotansiyon, inflamasyon, beyin hasarı), ateş, sepsis, renal yetersizlik ve ilaçlar nedeniyle oluşabilir (1,2). Bu sebepler içinde ağrı ve sedasyon yetersizliği önemli bir yer tutmaktadır. Santral etkili alfa-2 adrenerjik agonist olan deksmedetomidin solunum üzerine anlamlı olumsuz etki yapmaksızın sedasyon, analjezi ve anksiyolizis oluşturduğu bilinmektedir(44). Postoperatif dönemde deksmedetomidin kullanımı ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Bizim çalışmamızda kalp cerrahisi uygulanan hastalarda midazolam/ fentanil, midazolam / deksketoprofen trometamol ve deksmedetomidinin postoperatif ağrı, sedasyon, ekstübasyon süresi ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılarak erken postoperatif dönemde en etkin analjezi ve sedasyon yönteminin belirlenmesi hedeflenmiştir. Deksmedetomidinin açık kalp cerrahisi sonrası RSS skorundaki anlamlı fark ile postoperatif solunumu deprese edici etkisi olmadan sedasyon sağlaması, analjezik etkisi ile postopetratif sedasyon ve analjezide midazolam/ fentanil ve midazolam/deksketoprofene göre daha uygun bir ajan olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Patients may have postoperative anxiety, confusion and delirium . This can lead to pain, lack of sedation, depression, disruption of the sleep patterns, metabolic encephalopathy (hypoxemia, hypoglycemia, hypotension,inflammation, brain damage), fever, sepsis, renal insufficiency and drug-induced. Among these reasons, pain and lack of sedation play an important role. Dexmedetomidine, a centrally acting alpha-2 adrenergic agonist has no advers effects on respiration provides sedation, analgesia and anxiolysis in the postoperative period(44). There are many related studies. In our study, in patients undergoing open cardiac surgery, midazolam/ fentanyl, midazolam/dexketoprofen trometamol and dexmedetomidine effects on postoperative pain, sedation, extubation time and hemodynamics the most effective analgesia and sedation in the early postoperative period by comparing method was aimed to be determined. Significant difference in RSS score after open heart surgery with dexmedetomidine and provides sedation without depressing postoperative respiration, analgesic effect of midazolam/fentanyl for postopetrative sedation and analgesia and than midazolam/dexketoprofen.