Climate change communication for meaningful youth engagement: Insights from Turkish youth
Gençliğin anlamlı katılımı için iklim değişikliği iletişimi: Türk gençliğinden içgörüler
- Tez No: 924172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖĞÜT ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarının yüksek güvenle belirttiği gibi, iklim değişikliğine ilişkin bilimsel değerlendirmeler gezegenimizin insan faaliyetleri nedeniyle ısındığını, ısınmanın hızla arttığını ve bu eğilim devam ederse genç nesillerin iklim değişikliğinin en şiddetli etkilerinden orantısız bir şekilde etkileneceğini göstermektedir. IPCC raporları ayrıca bugüne kadar alınan iklim eylemlerinin hızı ve kapsamının yetersiz olduğunun altını çizmektedir. İklim değişikliğinin aciliyeti, ölçeği ve potansiyel olarak yıkıcı etkilerine karşı acil eylem ihtiyacı, son yıllarda iklim değişikliğine yanıt vermede kamuoyunun katılımına duyulan ihtiyacın giderek daha fazla vurgulanmasına ve toplumun tüm kesimlerinin iklim değişikliğine yanıt vermesi çağrılarının artmasına neden olmuştur. İklim değişikliğine kamuoyunun katılımı temelde hem bireylerin vatandaş olarak iklim kararlarını etkilemesi hem de daha sürdürülebilir ve iklim dostu tüketim alışkanlıkları ve davranışlar aracılığıyla bireysel ve hane halkı düzeylerinde sera gazı emisyonlarına katkıda bulunan davranışları değiştirmekle ilgilidir. Karar vericiler, şirketler ve vatandaşlar da dahil olmak üzere toplumun tüm kesimleri iklim değişikliğiyle mücadelede eş zamanlı ve ortak bir hareket etmeye çağrılırken, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek kesim olarak kendi gelecekleri konusunda kaygı duyan gençler, karar vericilere acil eylem çağrısında bulunmak için dünya genelinde iklim hareketlerine katılmıştır. Bu hareketler, hem gençler arasında iklim değişikliğinin aciliyeti konusunda farkındalık yaratmada hem de karar vericilerin ve yetişkinlerin dikkatini bu soruna çekmede önemli bir rol oynamıştır. Gençlerin iklim değişikliğine katılımı yalnızca bugünün gençleri ve gelecek nesiller için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmekle sınırlı değildir; aynı zamanda gençlerin yaratıcılıklarını ve ideallerini karar alma süreçlerine dahil etmelerini sağlamak ve onların haklarını ile ihtiyaçlarını koruyup desteklemek açısından da büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda iklim değişikliği iletişimi ve kamuoyunun iklim değişikliğine katılımına yönelik araştırmalar artış göstermiş olsa da, bu çalışmalar ağırlıklı olarak yetişkinler ve genç yetişkinler üzerine yoğunlaşmıştır. Gençlik katılımına dair araştırmalar ise çoğunlukla genç aktivistlere odaklanma eğilimindedir. Ayrıca gençlik üzerine yapılan çalışmalar genellikle geniş bir yaş grubunu ele almakta veya genç yetişkinlere odaklanmaktadır. Buna karşın, özellikle daha genç yaş grubuna yönelik araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu tez çalışması, yalnızca 15-18 yaş aralığındaki gençlere odaklanmakta ve gençlerin iklim değişikliğine katılımını, hem karar alma süreçlerindeki etkileri hem de davranış ve yaşam tarzı değişiklikleri açısından bütüncül bir yaklaşımla ele almaktadır. İstanbul'daki gençlerin iklim değişikliğiyle ilişkilerini araştırmak için Şubat-Mayıs 2024 arasında 15-18 yaş aralığındaki 345 lise öğrencisinin katılımıyla nicel bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket, öğrencilerin iklim değişikliğine ilişkin anlayışlarını, nedenleri ve etkilerine dair farkındalıklarını, risk algılarını, iklim politikalarına desteklerini, iklim kararlarına ve eylemine katılma isteklerini, tercih ettikleri katılım yöntemlerini ve iklim değişikliği hakkında bilgi edinme ve haber alma tercihleri hakkında bilgi edinmeyi amaçlamıştır. Çalışma boyunca etik hususlara sıkı sıkıya bağlı kalınmış, kurumsal onaylar ve ebeveyn izinlerinin ardından öğrencilerin de gönüllüğü ile katılımları sağlanmıştır. Farklı okul türlerinden ve çeşitli sosyoekonomik özelliklere sahip bölgelerden okullar seçilerek, gençlerin iklim değişikliği konusundaki katılımına dair daha geniş ve kapsamlı bir anlayış elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu şekilde, farklı temsiliyeti sağlamak ve farklı genç gruplarının görüşlerine yer vermek hedeflenmiştir. Anket, İstanbul'daki gençlerin çoğunluğunun iklim değişikliği konusundaki bilgisini orta düzeyde değerlendirdiğini göstermektedir. Ancak, gençlerin yalnızca küçük bir kısmı bu konuda kapsamlı bilgiye sahip olduğunu düşünmektedir. Literatürde, iklim değişikliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın her zaman yüksek katılım anlamına gelmeyeceği kabul edilse de, bu bulgu derinlemesine bir anlayış gereksinimini vurgulamaktadır. İstanbullu gençler iklim değişikliği hakkındaki bilgilerini orta seviyede görseler de, iklim değişikliği ile ilgili farkındalıkları bilimsel konsensüsle büyük ölçüde uyumludur. Gençlerin büyük çoğunluğu iklim değişikliğine inanmakta ve bunu öncelikle insan faaliyetlerine bağlamaktadır. Anket sonuçları, gençlerin iklim değişikliğini ciddi bir tehdit olarak gördüğünü ortaya koymaktadır. Çoğu, iklim değişikliğinin etkilerini günlük hayatlarında deneyimlediklerini belirtmekte ve bu etkilerin dünya genelinde hissedildiğine inanmaktadır. İklim değişikliğine dair farkındalıkları genel olarak yüksek olsa da, küresel ölçekteki boyutuna dair algıları görece daha sınırlıdır. Özellikle uzak bölgelerdeki etkileri ve şiddeti konusunda farkındalıkları nispeten daha düşük olmakla birlikte, yine de belirli bir düzeyde güçlü olduğu görülmektedir. İstanbul'daki gençler, iklim değişikliğinin ciddi sonuçlarını büyük ölçüde kabul etmektedir. Doğal afetler ve sağlık tehditleri gibi konuların önemini vurgulayanların oranı oldukça yüksektir; ancak göç gibi sosyal etkiler daha az öne çıkmaktadır. Bu durum, iklim değişikliğinin çevresel bir mesele olarak ele alınmasını yansıtabilir ve sosyoekonomik boyutlara yeterince vurgu yapılmadığını düşündürebilir. Gençler, iklim değişikliğini ele almanın aciliyetini kabul etmekte ve mevcut çabaların artırılması gerektiğini düşünmektedir. Küresel sorumluluğun paylaşılmasında tüm ülkelerin harekete geçmesi gerektiğine inanmaktadır. İklim değişikliğiyle mücadelede yenilenebilir enerji gibi teknolojik çözümleri ve bilimsel çalışmaları en etkili yöntemler olarak görmektedir. Kamu farkındalığını artırmanın önemli olduğunu düşünseler de, bireysel çabaların etkisini sınırlı değerlendirmektedir. Gençler, iklim politikaları hakkında sınırlı bilgiye sahip olduklarını belirtmelerine rağmen, uluslararası anlaşmaları desteklemektedir. Çoğunluk, iklim değişikliğinin karar vericiler için bir öncelik olması gerektiğini düşünse de, bunu en önemli öncelik olarak görenlerin oranı düşüktür. Yenilenebilir enerji yatırımları, orman alanlarının korunması ve biyolojik çeşitliliğin korunması, gençlerin tercih ettiği müdahaleler arasında öne çıkmaktadır. Ancak, kamuoyunun iklim kararlarına katılımını artırmaya yönelik önlemler ve karbon vergisi gibi düzenlemelere daha az destek verilmektedir. Katılımcıların büyük bir kısmı, iklim değişikliğinin gelecek nesiller üzerinde önemli etkiler yaratacağını kabul etmekte ve bu bağlamda gençlerin iklim değişikliğiyle ilgili karar alma süreçlerine katılımlarını desteklemektedir. Önemli bir kesim, iklim tartışmalarında gençlerin seslerinin yeterince duyulmadığını ve karar alma süreçlerine daha fazla dahil olmaları gerektiğini düşünmektedir. Gençlerin iklim kararlarına katılım konusundaki ilgileri ise orta düzeydedir. Bu sürece dahil olmalarını engelleyen başlıca faktörler arasında bilgi eksikliği ve katılım konusunda daha fazla tavsiye ile rehberlik ihtiyacı öne çıkmaktadır. Gençlerin iklim kararlarına katılım için en çok tercih ettikleri yöntemler arasında, akranlarıyla işbirliği yapabilecekleri, gençlere odaklı veya gençlik liderliğindeki projelerde yer almak veya temsil edilmek öne çıkmaktadır. En popüler katılım yöntemleri, gençlerin ve karar vericilerin birlikte çalıştığı projelere katılmak ve gençleri temsil eden yapılar aracılığıyla kararları etkilemek olarak sıralanabilir. Bu bulgular, gençlerin iklim eylemlerinin planlanması ve uygulanmasında aktif katkı sağlayabilecekleri işbirlikçi ve gençlik odaklı yapılara katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bazı katılımcılar sosyal medya aracılığıyla katılım gösterebileceklerini belirtmiştir. Bununla birlikte, iklim gösterilerine katılmak, daha az tercih edilen bir katılım şekli olmuştur. Gençleri iklim kararlarına etkili bir şekilde dahil etmek için gençlik liderliğindeki yapılar ve dijital platformlar önemli fırsatlar sunabilir. Gençlere iklim dostu bir yaşam benimsemek için alışkanlıklarında değişiklik yapma isteği sorulduğunda, bazı tereddütler gözlemlenmektedir. Gençler, enerji ve su kullanımını azaltma, israfı önleme ve doğayı koruma gibi kolay davranışları benimsemeye daha meyillidir. Ancak, tüketimi azaltma veya beslenme alışkanlıklarını değiştirme gibi daha zorlu değişiklikler daha az destek bulmaktadır. Birçok genç, iklim dostu seçenekler için daha yüksek maliyetler ödemeye isteksizdir. Engeller arasında keyifli alışkanlıklardan vazgeçmeme isteği ve değişiklikleri zor bulma bulunmaktadır. Yine de önemli bir kesim, değişime açık olduklarını ifade etmektedir. Birçok katılımcı, iklim değişikliğiyle ilgili haberlere haftada en az bir kez maruz kaldığını belirtmektedir. Ancak bu, her zaman etkileşim veya davranış değişikliğiyle sonuçlanmamaktadır. Gençlerin iklim değişikliğiyle ilgili içeriklere karşı genellikle pasif bir tutum sergiledikleri görülmektedir. Gençlerin en sık başvurduğu bilgi kaynağı internet olup, bunu bilim insanları, bilimsel yayınlar ve uzmanlar izlemektedir. Geleneksel medya da önemli bir bilgi kaynağıdır. Sosyal medya, gençler tarafından aktif olarak kullanılsa da, güvenilirlik açısından en düşük sıralarda yer almaktadır. Bilimsel yayınlar ve uzmanlar, gençler tarafından en güvenilir bilgi kaynakları olarak görülmektedir. Anket sonuçları, gençlerin iklim değişikliği konusunda yüksek farkındalığa sahip olduğunu, meselenin ciddiyetini kavradığını ve eyleme geçilmesi gerektiğine inandığını ortaya koymaktadır. Ancak, katılım ve davranış değişikliği konusundaki ilginin orta düzeyde veya düşük olması ve çeşitli engeller dikkat çekmektedir. Özellikle, iklim değişikliğinin kapsamı ve aciliyetinin yeterince anlaşılmaması, gençlerin eyleme geçmesini zorlaştıran temel bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Anket bulguları ayrıca gençlerin iklim değişikliği ile kurduğu ilişkinin cinsiyet, yaş, hanehalkı eğitim seviyesi ve okullara göre farklılık gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle okullar arasında bu farklılıklar daha belirgindir. Bu nedenle, gençlerin iklim değişikliğini ele almada daha güçlü bir rol üstlenmeleri için iklim değişikliğiyle ilgili iletişim çabalarının gençliğin çeşitliliğini dikkate alarak kapsayıcı ve kapsamlı olması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most pressing global challenges, disproportionately affecting younger generations. Global temperatures have already risen by 1°C due to human activities, with projections indicating an additional 1.5°C increase between 2030 and 2052 unless urgent action is taken. Limiting warming to 1.5°C is crucial for safeguarding young people's futures, as delayed action will exacerbate their challenges. Despite growing awareness, current efforts remain insufficient, highlighting the need for more effective public engagement strategies. Public engagement in climate change includes civic participation (e.g., influencing climate decision-making) and behavioral engagement (e.g., adopting sustainable practices). Effective climate communication is essential in encouraging participation and ensuring diverse societal perspectives are reflected in climate action. While literature on climate change engagement and communication has expanded, it has primarily focused on adult engagement, with limited research on youth engagement, despite their significant stake in climate issues. Young people are essential in addressing climate change, both as those who will face its impacts and as active contributors to solutions. Their involvement in policy debates, lifestyle changes, and community efforts can drive meaningful progress. The rising participation of youth in climate movements demonstrates their commitment to addressing climate change. Empowering them with the necessary tools, knowledge, and opportunities is vital for shaping sustainable solutions. However, research on youth engagement predominantly focuses on young adults or climate activists, overlooking younger demographics and creating a gap in understanding how this wider group engages with the issue. This thesis examines youth aged 15 to 18, contributing to a broader understanding of their engagement with climate change and participation in climate action. A quantitative survey was conducted in Istanbul between February and May 2024, involving 345 high school students. The survey explored students' climate knowledge, awareness of causes and consequences, risk perceptions, willingness to participate in climate action, and preferred communication channels. Ethical considerations were prioritized, and schools were selected from districts with diverse sociocultural backgrounds to ensure a representative sample. The survey reveals complexities in young people's climate change knowledge, attitudes, and behaviors. While they recognize the seriousness of climate change and its human-driven causes, there are significant gaps in their sense of urgency regarding immediate threats. Although aware of global impacts, their understanding of these effects and the urgency of action requires further development. Many young individuals express concern about climate change and believe current efforts are inadequate, advocating for increased action at national and global levels. They see technological solutions, scientific research, and government intervention as drivers for effective change. Support for renewable energy initiatives and environmental protection is strong, but enthusiasm for certain government actions, such as increasing citizen involvement or implementing carbon taxes, is less pronounced. Despite limited awareness of global and national policies, there is considerable backing for international cooperation and government interventions. A significant number feel young people should have a voice in climate decisions, yet many believe their opinions are not adequately considered. Although they recognize this gap, only some express a willingness to engage in climate decision-making, citing barriers such as lack of knowledge and guidance. Preferred methods of engagement include youth-led projects and collaboration with decision-makers, while online participation, like social media, is less popular. While many young people acknowledge climate change's impact on their future, it is not a top priority for most, leading to low overall engagement. Some wish to learn more or take responsibility, but others feel neutral or believe their efforts are sufficient. This perception may contribute to reduced motivation for change, as youth tend to adopt low-effort climate-friendly behaviors, such as recycling, but show less willingness to make significant lifestyle changes. Lastly, the findings indicate low interest in staying informed about climate change among Istanbul's youth, with only a small percentage actively following climate-related news. However, many express a desire to learn more. Young people primarily rely on the internet and scientific sources for climate change information but exhibit low trust in social media and mass media, finding scientists and experts to be the most reliable sources. In conclusion, the survey reveals a strong level of climate awareness among young people; however, significant gaps persist in their sense of urgency, engagement, and action. Empowering youth is crucial to ensure they are informed, equipped, and motivated to be active members in driving the necessary change for a sustainable future.