Toprağın sermayeleşmesi ve Türkiye'de şehircilik anlayışının değişimi, Eyüp Kentsel Sit Alanı örneği
Capitalization of land and the change of urbanism in Turkey, the case of Eyüp Urban Conservation Site
  1. Tez No: 924175
  2. Yazar: ÖZDEMİR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu tezin amacı, çoğunlukla pasif bir olgu olarak kavranan rantın, etken bir güç olarak varlığını ortaya koymak ve Türkiye'de kentsel rantın gelişiminin farklı momentlerinde yapı inşa sürecinin ve şehircilik anlayışının nasıl değiştiğini göstermektir. Bu doğrultuda rant, tarihsel bir süreç olarak ele alınmış ve toprak mülkiyetinin sermaye mülkiyetinde içerilmesinin farklı momentleri halinde kavranmıştır. Rantın kapitalistleşmesi, rantın sermayeleşmesi ve toprağın sermayeleşmesi olarak tanımlanan bu momentlerde Türkiye'de şehircilik anlayışının değişimi gösterilmiştir. Buna göre ilk momentte kent planlamanın dışsal ve olumsal bir sonucu olarak görülen kentsel rant, ikinci momentte kent planlama açısından bir araç ve olanak olarak değerlendirilmiş, son momentte ise planlamada içselleştirilen zorunlu bir koşul olarak kabul edilmiştir. Yani kentsel rantın, sadece yapı inşa sürecinde değil, aynı zamanda şehircilik anlayışı üstünde de etken bir güç olarak varlığı ortaya koyulmuştur. Buna göre, kentsel rant, planlamanın sonucu olmaktan çıkmış ve zamanla planın, rantın sonucu haline geldiği yenilemeci bir anlayış ağırlık kazanmaya başlamıştır. Kentsel rantın farklı momentlerinde değişen şehircilik anlayışı ve bunun mekânsal sonuçları en belirgin şekilde korunması gerekli bir alanda gösterilebileceğinden, Eyüp Kentsel Sit Alanı için hazırlanmış olan koruma kararları ve planları bu doğrultuda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the existence of rent as an active factor, which is often conceived as a passive phenomenon, and to show how the process of construction and the understanding of urbanism have changed in different moments of the development of urban rent in Turkey. In this direction, rent is considered as a historical process and is comprehended as different moments of the incorporation of land ownership into capital ownership. In these moments, defined as the capitalization of rent, capitalized rent and the capitalization of land, the change in the understanding of urbanism in Turkey is shown. Accordingly, urban rent, which was seen as an external and contingent result of urban planning in the first moment, was evaluated as a tool and opportunity in terms of urban planning in the second moment, and in the last moment, it was accepted as a necessary condition internalized in planning. In other words, the existence of urban rent as an active factor, not only in the process of construction but also in the understanding of urbanism has been revealed. Accordingly, urban rent ceased to be the result of planning and a renewalist understanding began to gain weight, in which planning became the result of rent. Since the changing understanding of urbanism in different moments of urban rent and its spatial consequences can be shown most clearly in a conservation site, in this direction the conservation decisions and plans prepared for Eyüp Urban Conservation Site are analyzed.