Antikanser etkili yeni tiyadiazol türevlerinin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Design, syenthesis of new thiadiazole derivatives with anticancer effect and research of their biological activities
  1. Tez No: 924176
  2. Yazar: ENES BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kanser, oldukça yaygın ve mortalitesi yüksek bir hastalık olmaya devam etmektedir. Antitümör etkili bileşiklerde daha az toksisite ve daha yüksek terapötik etkili bileşiklerin geliştirilmesi oldukça önem taşımaktadır.Bu yüksek lisans tezi kapsamında 3,4-dimetoksifenilizotiyosiyanat bileşiğinden hareketle tasarlanmış, 1,3,4-tiyadiazol yapısını içeren yeni bileşikler sentezlenmiştir. Bu bileşik yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS spektroskopik yöntemleriyle aydınlatılmıştır.Elde edilen bileşiklerin aromataz enzimi üzerindeki aktiviteleri incelenmiştir. Biyolojik aktivite testleri sonucunda bileşik 3c'nin aromataz enzimiyle etkileşimi moleküler docking yöntemi kullanılarak biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer continues to be a highly prevalent and high mortality disease. It is very important to develop compounds with less toxicity and higher therapeutic efficacy for antitumour compounds.In this master thesis, new compounds containing 1,3,4-thiadiazole structure were synthesized based on 3,4-dimethoxyphenylisothiocyanate compound. These compound structures were elucidated by 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS spectroscopic methods.The activities of obtained compounds on the aromatase enzyme have been studied. As a result of biological activity tests, the interaction of compound 3c with the aromatase enzyme and its biological activities were investigated using molecular docking methods.