Kistik fibroziste beslenme müdahalesinin hastanın mikrobiyotası üzerindeki etkisi
The effect of nutritional intervention on the patient's microbiota in cystic fibrosis
- Tez No: 924192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kistik fibrozis (KF) hastalarında diyet tedavisi, yüksek yağ içeriğine sahip bir beslenme planı üzerine odaklanmaktadır. Yüksek yağ içeriğine sahip diyetler, bağırsak mikrobiyotasında disbiyozis ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı kistik fibrozis çocuk ve ergenlerde tıbbi beslenme tedavisinin bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada KF'li bireylerin kontrol grubu ile karşılaştırılması; ikinci aşama ise diyet müdahalesini içermektedir. Çalışmaya, Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne başvuran kistik fibrozis tanılı hastalar (n=15) ve sağlıklı bireylerden (n=15) oluşan 6-18 yaş arasındaki toplam 30 gönüllü birey katılmıştır. Katılımcılara ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ve yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan bir anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, üç günlük besin tüketim kayıtları, besin tüketim sıklığı ve mikrobiyota analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Kistik fibrozisli bireylerin enerji alımının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu, ancak yağdan gelen enerji yüzdesinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kistik fibrozisli çocuklara diyet müdahalesi sonrası Firmicutes 0,947±0,297'den 0,698±0,246'ya, p=0,002, Verrucomicrobiota 0,001±0,003'ten 0,000±0,000'a, p=0,006 ve Blautia 0,002±0,003'ten 0,001±0,001'e, p=0,015 oranlarında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar saptanmıştır. Buna karşılık Bacteroidetes 0,447±0,195'ten 0,453±0,264'e, p=0,040, Subdoligranulum 0,001±0,001'den 0,003±0,002'ye, p=0,003, Clostridium sensu stricto 1 0,000±0,001'den 0,001±0,000'a, p=0,033 ve Veillonella 0,001±0,001'den 0,019±0,041'e, p=0,014 oranlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenmiştir. Diyet müdahalesi sonrası Verrucomicrobiota ve Subdoligranulum gibi bakterilerin toplam enerji, karbonhidrat ve yağ alımı ile negatif ilişki göstermiştir. Diyet müdahalesi, bağırsak mikrobiyotasını olumlu yönde değiştirerek disbiyozisi önleyebilir. Sonuç olarak, kistik fibrozisli bireylerde tanı anından itibaren bireye özel diyet tedavisinin başlatılması ve düzenli diyet takibinin yapılması, hem mikrobiyota dengesinin korunması hem de genel sağlık durumunun iyileştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Dietary therapy in cystic fibrosis (CF) patients focuses on a high-fat nutritional plan. High-fat diets have been associated with dysbiosis in the gut microbiota. The aim of this study was to evaluate the effects of medical nutrition therapy on the gut microbiota in children and adolescents with cystic fibrosis. The study was conducted in two stages. The first stage included a comparison of CF individuals with a control group; the second stage included dietary intervention. A total of 30 volunteers aged 6-18 years, consisting of cystic fibrosis patients (n=15) and healthy individuals (n=15) who applied to Bezmialem Vakif University, participated in the study. Data on the participants were obtained through a questionnaire form prepared by the researcher and applied via face-to-face interview method. General characteristics of the individuals, nutritional habits, anthropometric measurements, three-day food consumption records, food consumption frequency and microbiota analysis results were evaluated. It was found that individuals with cystic fibrosis had higher energy intake than controls, but the percentage of energy coming from fat was lower. After dietary intervention in children with cystic fibrosis, statistically significant decreases were found in Firmicutes from 0.947±0.297 to 0.698±0.246, p=0.002, Verrucomicrobiota from 0.001±0.003 to 0.000±0.000, p=0.006 and Blautia from 0.002±0.003 to 0.001±0.001, p=0.015. On the other hand, statistically significant increases were observed for Bacteroidetes from 0.447±0.195 to 0.453±0.264, p=0.040, Subdoligranulum from 0.001±0.001 to 0.003±0.002, p=0.003, Clostridium sensu stricto 1 from 0.000±0.001 to 0.001±0.000, p=0.033 and Veillonella from 0.001±0.001 to 0.019±0.041, p=0.014. After the dietary intervention, bacteria such as Verrucomicrobiota and Subdoligranulum were negatively correlated with total energy, carbohydrate and fat intake. Dietary intervention can prevent dysbiosis by positively changing the gut microbiota. In conclusion, starting an individualized diet treatment and regular diet monitoring from the moment of diagnosis in individuals with cystic fibrosis is of great importance both in terms of maintaining the microbiota balance and improving general health status.