Sahih-i Müslim'in edep bölümünün belagat açısından tahlili
An analysis of the chapter on etiquette in Sahih Muslim from the perspective of rhetoric
  1. Tez No: 924193
  2. Yazar: SAFA AGÂH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ESVED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Sahih-î Müslim'in edeb babında yer alan 24 hadisi ele alarak, Peygamber Efendimiz'in toplumsal normlar ve bireysel davranışlar üzerindeki rehberliğini incelemeyi hedeflemektedir. Hadislerin derinlemesine analizi, bu öğretilerin dilsel ve retorik yapılarının, psikolojik ve sosyolojik etkilerini nasıl şekillendirdiğini anlamayı amaçlar. Hadislerdeki dilin belagat ve fesahat açısından ele alındığı bu çalışma, klasik İslam alimlerinin yorumlarıyla zenginleştirilmiştir. Abdülkâhir el-Cürcânî'nin“Delâilü'l-i'câz”ve Zemahşerî'nin“Mefâtîhu'l-Gayb”gibi eserlerinden hareketle, Peygamber Efendimiz'in dilsel seçkinliğinin ahlaki ve sosyal bağlamdaki derin etkileri üzerinde durulmuştur. Hadislerdeki özel terminoloji ve retorik unsurların, bireylerin psikolojik durumlarını ve toplumsal ilişkilerini nasıl etkilediği kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın diğer bir önemli boyutu, hadislerin modern toplumlardaki yansımalarını ve uygulama alanlarını keşfetmektir. Günümüz iş hayatı, aile ilişkileri ve sosyal dinamikler açısından hadislerin verdiği mesajların nasıl bir rehberlik sağladığı, bu bağlamda değerlendirilmiştir. Peygamber Efendimiz'in hadislerinin, toplumsal zaafları gidermeye yönelik stratejik bir yaklaşım sunduğu ve bireyler arası ilişkilerdeki rolü ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, Peygamber Efendimiz'in hadislerinin yalnızca dini değil, aynı zamanda toplumsal ve bireysel düzeydeki etkilerini derinlemesine ortaya koymayı başarmıştır. Hadislerin dilsel inceliklerinin ve retorik yapılarının, hem tarihsel hem de çağdaş bağlamda nasıl bir yönlendirici rol üstlendiği vurgulanmış, bu yolla İslam'ın ahlaki ve sosyal rehberliğine dair kapsamlı bir anlayış geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the guidance provided by Prophet Muhammad (PBUH) on social norms and individual behavior through an in-depth analysis of 24 hadiths found in the“Sahih Muslim”under the chapter of manners. The analysis seeks to understand how the linguistic and rhetorical structures of these teachings shape their psychological and sociological impacts. The study incorporates the interpretations of classical Islamic scholars, drawing from works such as Abd al-Qahir al-Jurjani's“Delail al-i'jaz”and al-Zamakhshari's“Mafatih al-Ghayb”to highlight the linguistic excellence of the Prophet (PBUH) and its profound effects in moral and social contexts. The specific terminology and rhetorical elements within the hadiths are examined in relation to their influence on individual psychological states and societal relationships. Another significant aspect of this study is the examination of how these hadiths are applied and reflected in modern society. The guidance offered by the hadiths is evaluated in the context of contemporary work environments, family relationships, and social dynamics. The study addresses how the teachings of the Prophet (PBUH) provide strategic approaches to address social deficiencies and improve interpersonal relations. In conclusion, this study successfully elucidates not only the religious significance of the Prophet's (PBUH) hadiths but also their impact on both social and individual levels. It underscores the guiding role of the linguistic subtleties and rhetorical structures of the hadiths in historical and contemporary contexts, thereby contributing to a comprehensive understanding of Islamic moral and social guidance.