Acıgöl (Denizli-Afyon) grabeni faylarının paleosismolojik özellikleri
Paleoseismological features of faults Acigöl (Denizli-Afyon) graben
- Tez No: 924203
- Danışmanlar: PROF. DR. METE HANÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ege graben sisteminin doğusunda bulunan Acıgöl graben havzasının kuzey ve güney kenar fayları üzerinde paleosismoloji amaçlı olarak çalışmalar yapılmış ve fayların Kuvaterner dönemindeki aktivitesine yönelik önemli bulgular elde edilmiştir. Acıgöl graben havzasının kuzey sınırını oluşturan Maymundağı fayı doğuda ve batıda iki ayrı segment halinde incelenmiş, doğudaki Dazkırı segmentinin en azından 10000 yıl gibi daha önce hareket ettiği, daha sonraki dönemlerde ise hareketlenmenin batıdaki Bozkurt segmenti üzerinde yoğunlaştığı görülür. Bozkurt segmentinin doğusunda ise günümüzden 6720 yıl önce bir deprem meydana geldiği, daha sonra da hareketlenmenin segmentin batısına doğru göç ederek sırasıyla 2370, 1322 ve 598 yıl öncesinde depremler ürettiği belirlenmiştir. Segmentin batısında deprem tekrarlanma periyodunun ortalama 724 yıl, kayma hızının 0,58 mm/yıl olduğu ortaya çıkmıştır. Bu verilere göre gelecekte meydana gelebilecek depremin takvim yılı 2150 olarak öngörülebilir. Acıgöl graben havzasının güney sınırını oluşturan Gemiş fayı 5 ayrı segment olarak ayrılmış, bunlar KD-GB uzanımlı Akpınar segmenti ve Gölcük segmenti, D-B doğrultulu Çaltı ve Beylerli segmenti, KB-GD uzanımlı İnceler segmenti olarak sınıflandırılmıştır. Gemiş fayının yaklaşık D-B doğrultulu segmentleri ise doğuda 1773, batıda ise ortalama 1500 ve yaklaşık 1000-1100 yıl öncelerinde üç ayrı yüzey kırığı oluşturabilecek depremler üretmiştir. Özellikle 1500 ve 1000-1100 yıl öncesinde meydana gelmiş olduğu belirlenen depremlerde ana fay üzerinde toplam 2.5 m'ye yakın bir atım söz konusu olup M=6,9 büyüklüğünde bir deprem üretmiş ve 23 km uzunluğunda bir yüzey kırığı oluşturmuş olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The northern and southern marginal faults of Acıgöl graben basin in the east of the Aegean graben system were studied for palaeoseismological purposes and important findings were obtained regarding the activity of the faults in the Quaternary period. The Maymundağı fault, which forms the northern boundary of Acıgöl graben basin, was analysed as two separate segments in the east and west, and it was observed that the Dazkırı segment in the east moved at least 10000 years ago, and in the later periods, the movement was concentrated on the Bozkurt segment in the west. It can be said that an earthquake occurred in the east of the Bozkurt segment 6720 years ago and then the activity migrated towards the west of the segment and produced earthquakes 2370, 1322 and 598 years ago, respectively. In the west of the segment, the average earthquake recurrence period is 724 years and the slip rate is 0.58 mm/year. The calendar year of the future earthquake in this zone can be predicted as 2150. The Gemiş fault, which forms the southern boundary of the Acıgöl graben basin, is divided into 5 separate segments, which are classified as the Northeast-Southwest oriented Akpınar segment and Gölcük segment, the East-West oriented Çaltı and Beylerli segments, and the Northwest-Southeast oriented İnceler segment. The approximately east-west orientated segments of the Gemiş fault may have produced earthquakes that may have produced three separate surface fractures in 1773 in the east and 1500 and 1000-1100 years ago in the west. Especially in the earthquakes that are thought to have occurred 1500 and 1000-1100 years ago, there is a total throw of about 2.5 m on the main fault and it is thought that it may have produced an earthquake with a magnitude of M = 6.9 and a surface fracture of 23 km in length.