Karadut ekstresi, metilen mavisi ve klorheksidinin, streptococcus mutans ve lactobacıllus caseı ile kontamine edilmiş dentin diskleri üzerindeki antibakteriyel etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the antibacterial effects of black mulberry extract, methylene blue and chlorhexidine on dentin discs contaminated with streptococcus mutans and lactobacillus casei
  1. Tez No: 924227
  2. Yazar: NAİME SELEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BAŞAK KIZILTAN ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Klorheksidin diglukonat, fotodinamik terapi ile aktive edilen metilen mavisi ve karadut ekstresinin; S. mutans ve L. casei ile kontamine edilmiş dentin diskleri üzerindeki antibakteriyel etkileri ve biyofilm kaldırma güçlerinin in vitro olarak karşılaştırması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: S. mutans ve L. casei ile kontamine edilmiş dentin diskleri üzerine maserasyon yöntemi ile elde edilen karadut ekstresi, %0,02'lik metilen mavisi ve %2'lik CHX uygulanmıştır. Materyallerin S. mutans ve L. casei üzerindeki antibakteriyel etkisinin değerlendirilmesi için MİK ve CLSM analizleri yapılmıştır. Biyofilmin morfolojik değişimleri SEM ile görüntülenmiştir. Bulgular: Tez çalışmasında yapılan MİK deneyi sonucunda CHX'in güçlü bir antibakteriyel ajan olduğu ancak karadut ekstresi ve foto-aktive edilen metilen mavisinin antibakteriyel etki göstermediği belirlenmiştir. Yapılan CLSM analizleri sonucunda; canlı/cansız bakteri hücre sayısı oranının CHX uygulanan grupta daha küçük olduğu yani CHX'in en güçlü antibakteriyel etkiyi gösterdiği görülmüştür. Metilen mavisi, karadut ekstresi ve kontrol grubunda ise bu oranlar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunanamamıştır. Yapılan grup içi değerlendirmelerde; CHX ve metilen mavisi gruplarında cansız bakteri hücre sayısının canlı bakteri hücre sayısından fazla olduğu ancak karadut grubunun canlı ve cansız bakteri hücre sayısı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. SEM görüntülemelerinde CHX grubunda biyofilm izlenmezken; karadut ve metilen mavisi gruplarında biyofilm izlenmiştir. Sonuç: CHX'in kavite dezenfeksiyonunda altın standart olduğunun bir kez daha kanıtlandığı bu tez çalışmasında; metilen mavisi ve karadut ekstresinin CHX kadar güçlü antibakteriyel etki göstermediği görülmüştür. Metilen mavisi ve karadutun antibakteriyel etkilerinin belirlenebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu ve araştırmaların sonuçları doğrultusunda bu iki materyalin klinik kullanımının mümkün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The comparison, in vitro, of the antibacterial effects and biofilm removal capabilities of chlorhexidine digluconate, methylene blue activated by photodynamic therapy, and black mulberry extract on dentin discs contaminated with S. mutans and L. casei. Materials and Methods: Dentin discs obtained from caries-free third molars were contaminated with S. mutans and L. casei. The contaminated discs were subsequently treated with black mulberry extract (prepared via maceration), 0.02% methylene blue, and 2% CHX. Antibacterial effects of the materials on S. mutans and L. casei were assessed using MIC and CLSM to visualize live and dead bacterial cells. Morphological changes in the biofilm on the dentin discs were analyzed using SEM. Results: The antibacterial activity of CHX was assessed against S. mutans and L. casei strains using the MIC test. CHX was identified as a potent antibacterial agent, whereas black mulberry extract and photo-activated methylene blue demonstrated no significant antibacterial effects. CLSM analysis revealed a significantly lower live/dead bacterial cell ratio in the CHX-treated group, indicating its stronger antibacterial effect. No statistically significant differences in the live/dead bacterial cell ratios were observed in the methylene blue, black mulberry extract, and control groups. Statistical analysis confirmed that in both the CHX and methylene blue groups, the number of dead bacterial cells exceeded that of live cells. SEM imaging showed no biofilm formation in the CHX group, whereas biofilm formation was observed in the black mulberry and methylene blue groups. Conclusion: CHX remains the gold standard for cavity disinfection, with evidence demonstrating that methylene blue and black mulberry extract do not exhibit antibacterial effects comparable to CHX. Further examination is essential to comprehensively assess the antibacterial properties of these two materials, and based on the outcomes, their potential for clinical application could be validated.