Şirketler, İslâmi şirketler, İslâmi şirketlerin birleşmesi ve konvansiyonel şirketlerden farkları
Companies, Islamic companies, merger of Islamic companies and differences from conventional companies
  1. Tez No: 924249
  2. Yazar: HAYRİYE OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, genel olarak şirketler hakkında bilgi verdikten sonra İslâmi bir şirket yapılanmasının nasıl olması gerektiğini ve bu şirketlerin faaliyetlerini yürütürken uyması gereken konvansiyonel ve İslâmi kuralları ele almaktır. Şirketlerin büyüme süreçlerinde nasıl bir yöntem izlemesi gerektiği, hangi prensiplere dikkat edilirse kuruluş amacından sapmadan sürdürülebilir bir başarı elde edilebileceği üzerinde durulacaktır. Çalışmada, İslâm hukuk kuralları ve ekonomi ilkeleri temel alınarak, İslâmi şirketlerin kendine özgü etik, mali ve hukuki yaklaşımları incelenecektir. Faizsiz finansman, risk paylaşımı, adil ticaret, sosyal sorumluluk ve haram faaliyetlerden kaçınma gibi İslâmi ekonomi ilkelerinin şirketlerin yapısında nasıl somutlaştığı üzerinde durulacaktır. Konvansiyonel şirketlerin kâr maksimizasyonuna dayalı işleyiş modelleri ile İslâmi şirketlerin daha dengeli ve etik odaklı yaklaşımı karşılaştırılarak, aralarındaki temel farklar incelenecektir. Şirket birleşme süreçleri bağlamında, İslâm hukukuna uygun birleşmelerin nasıl gerçekleştiği, adalet ve şeffaflığın nasıl sağlandığı, ortak çıkarların korunması için hangi prensiplerin uygulandığı ele alınacaktır. Literatür taraması ile İslâmi finans ve şirketler hukuku alanındaki akademik çalışmalar incelenmiş ve İslâmi birleşme modellerinin etik ve finansal açıdan sürdürülebilir olduğu sonucuna varılmıştır. İslâmi şirketlerin etik değerleri, günümüz iş dünyasında sosyal adalet, çevresel sürdürülebilirlik ve etik ticaret açısından önemli bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide information about companies in general, then to discuss how an Islamic company structure should be and the conventional and Islamic rules that these companies must comply with while conducting their activities. The focus will be on the method that companies should follow in their growth processes, and the principles that can be followed to achieve sustainable success without deviating from the purpose of their establishment. The study will examine the unique ethical, financial and legal approaches of Islamic companies based on Islamic law rules and economic principles. It will focus on how Islamic economic principles such as interest-free financing, risk sharing, fair trade, social responsibility and avoiding haram activities are embodied in the structure of companies. The profit maximization-based operating models of conventional companies will be compared with the more balanced and ethically focused approach of Islamic companies, and the fundamental differences between them will be examined. In the context of company merger processes, it will be discussed how mergers in accordance with Islamic law are realized, how justice and transparency are ensured, and which principles are applied to protect common interests. The literature review examined academic studies in the field of Islamic finance and corporate law and concluded that Islamic merger models are ethically and financially sustainable. The ethical values ​​of Islamic companies offer an important alternative in terms of social justice, environmental sustainability and ethical trade in today's business world.