Çalışan yetişkinlerde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiler
The relationships between musculoskeletal disorders, nutritional habits and physical activity levels in working adults
  1. Tez No: 924250
  2. Yazar: GÜL CENNET ALKIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Spor, Nutrition and Dietetics, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada, çalışan yetişkinlerde fiziksel aktivite, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve beslenme alışkanlıkları düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada ayrıca yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, çalışma yılı gibi bazı değişkenlere göre fiziksel aktivite, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve beslenme alışkanlıklarının farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Rize ilinde Valiliğe bağlı olarak çalışmakta olan tüm kurum ve kuruluşlardaki yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu evrenden araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 406 (n=189 kadın, n=217 erkek) yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmada kolayda örnekleme yoluyla seçilen katılımcılara anket formu uygulanarak veriler toplanmıştır. Anket formunda,“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Cornell Kas-İskelet Rahatsızlıkları Anketi”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu”ve“Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Tez çalışmasından elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 27.0 programı ve JASP 0.16.2 kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examined the relationships between levels of physical activity, musculoskeletal disorders and nutritional habits in working adults. The study also examined whether physical activity, musculoskeletal disorders and nutritional habits differed according to some variables such as age, gender, marital status, educational status and years of work. The universe of the research consists of adult individuals in all institutions and organizations working under the Governorship in Rize province. The sample consists of 406 adult individuals (n=189 female, n=217 male) from this universe who accepted to participate in the research voluntarily. In the study, data were collected by applying a questionnaire form to the participants selected through convenience sampling. In the questionnaire form,“Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire”,“International Physical Activity Questionnaire Short Form”and“Nutrition Knowledge Level Scale”were used along with“Personal Information Form”. The data obtained from the thesis study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 27.0 program and JASP 0.16.2.