Suça sürüklenen çocukların sosyo-demografik özellikleri bağlamında Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde 2020-2021-2022 yıllarında işlenen suçların analizi örneği
An analysis example of coommitted in Tekirdag province Süleymanpaşa district in the context of the socio demographical characteriztics of children driven to crime in the years 2020-2021-2022
  1. Tez No: 924252
  2. Yazar: HAKAN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çocuk, fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamamış, büyüme ve gelişim sürecinde olan bireydir. Kişisel, sosyal ve duygusal kimliği çevresel ve ailevi etkilerle şekillenir. Birey olma yolunda gelişirken, toplumun desteğine ve rehberliğine ihtiyaç duyar. Biyolojik bir varlık olarak dünyaya gelir ve hangi sebeple olursa olsun sosyalleşme sürecinin kesintiye uğraması toplum içerisinde yanlış ve tehlikeli roller edinmesine yol açar. Her toplumda suç vardır. Suçtan arınmış bir toplumdan söz etmek olası gözükmemektedir. Her ne kadar çocuk ve suç ikileminin uyandırdığı duygu, trajik ve yürek yaralayıcı olsa da çocukların suça sürüklenmesine yol açan faktörlerin tespit edilmesi ve tanımlanması çocuk ve suç gibi bir çelişkinin çözümlenebilmesi için gereklilik arz etmektedir.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de de çocukların suça yönelmelerinde yaşanan artış toplumumuzu derinden etkilediği gibi bu sorunun salt ceza adalet sistemi içerisinde değerlendirilmemesi çok boyutlu olarak ele alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu minvalde yapmış olduğumuz bu çalışmada öncelikle ''çocuk'' kavramının ne olduğunu ifade etmek yerinde olacaktır. Sonrasında çocuk kavramının algılanış biçimi, çocuk hukuku ve çocuk hakları kavramları açıklanacak, son olarak suç kavramı, suç davranışı, çocuk suçluluğu ve tüm bu tanımlamalar ışığında suça sürüklenen çocukların sosyo-demografik özellikleri ve bağlamında işlenen suçların analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Children are individuals who have not completed their physical and mental development and are in the process of growth and development. Personal, social and emotional identity is shaped by environmental and familial influences. As children develop towards becoming individuals, they need the support and guidance of society. They are born as a biological being, and any interruption of her socialization process, for whatever reason, causes her to assume wrong and dangerous roles in society.There is crime in every society. It is not possible to talk about a society free from crime. Although the feeling evoked by the dilemma of child and crime is tragic and heartbreaking, identifying and defining the factors that lead children to commit crime is necessary in order to resolve a contradiction such as child and crime.In recent years, the increase in children's tendency towards crime in our country, as well as all over the world, has deeply affected our society, and this problem should not be evaluated solely within the criminal justice system, but should be addressed multidimensionally.In this study, it would be appropriate to first express what the concept of child is. Afterwards, the perception of the concept of child, child law and child rights concepts will be explained, and finally, the concept of crime, criminal behavior, juvenile delinquency and the socio-demographic characteristics of children dragged into crime and the crimes committed in the context will be analyzed in the light of all these definitions.