Sessiz kitaplarda gerçeküstü anlatım ve örnek bir uygulama
Surreal narration in silent books and a case study
- Tez No: 924251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NİLÜFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sessiz kitapların görsel dünyası, gerçeküstücü hareketin temel ilke ve hedefleriyle güçlü bir ilişki içerisindedir. Gerçeküstücülük, hayal gücünü harekete geçirme, rasyonel sınırları aşma ve bilinçaltının derinliklerine inme gibi gündemlere sahiptir. Sessiz kitaplar da benzer bir şekilde, metin içermeyen görseller aracılığıyla izleyicinin hayal gücünü ve duygusal zekasını harekete geçirerek, klasik hikâye anlatımının sınırlarını zorlamaktadır. Bu iki kavramın bir araya gelmesi, görsel anlatımın etkileyici bir şekilde güçlendirilmesini sağlamaktadır. Sessiz kitaplardaki gerçeküstü öğeler, izleyiciyi beklenmedik ve olağanüstü dünyalara taşıyarak, hayal gücünü ve yaratıcılığı teşvik etmektedir. Sessiz kitaplarda yer alan tasarım öğeleri üzerinden gerçeküstü unsurların görsel resimleme teknikleriyle nasıl ifade edildiği, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada incelenen tasarım öğeleri; çizgi, renk, biçim/şekil, doku, kompozisyon, hareket/ritim, perspektif, boşluk, ışık ve gölge gibi unsurları kapsamaktadır. Gerçeküstü anlatım, sıra dışı ve hayal gücünü zorlayan imgelerle okuyucunun bilinçaltına hitap ederek, klasik anlatım biçimlerinin ötesine geçmektedir. İrrasyonel perspektifler, zamansal kaymalar ve fiziksel gerçekliğin ötesindeki karakter dönüşümleri gibi unsurlar, sessiz kitaplarda gerçeküstücü anlatımın temel bileşenleri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, gerçeküstü unsurların hikâyenin yapısını ve ilerleyişini nasıl etkilediği incelenmektedir. Sessiz kitaplar, okuyucunun anlatıyı kendi deneyimleri ve hayal gücüyle zenginleştirmesine olanak tanırken, gerçeküstü öğeler; karakterlerin, mekânların ve olayların dönüşümü, zaman ve mekân kavramlarının esnekliği gibi unsurlarla hikâyenin akışını dinamik ve beklenmedik bir şekilde değiştirmektedir. Bu durum, okuyucuyu hikâyenin pasif bir izleyicisi olmaktan çıkararak aktif bir katılımcı haline getirmekte ve anlatıyı zihninde yeniden inşa etmesine imkân tanımaktadır. Araştırmada veriler, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yoluyla toplanmış ve betimsel çözümleme yöntemiyle sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sessiz kitaplarda gerçeküstü anlatımın tasarım öğeleri aracılığıyla nasıl ifade edildiğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The visual world of the silent books has a strong relationship with the basic principles and goals of the surrealist movement. Surrealism has agendas such as stimulating the imagination, transcending rational boundaries and delving deep into the subconscious. Similarly, silent books push the boundaries of classical storytelling by stimulating the viewer's imagination and emotional intelligence through text-free visuals. The combination of these two concepts provides an impressive reinforcement of visual narrative. The surreal elements in silent books encourage imagination and creativity by transporting the audience to unexpected and extraordinary worlds. The main purpose of this study is to analyze how surreal elements are expressed through visual illustration techniques through the design elements in silent books. The design elements examined in the study include elements such as line, color, form/shape, texture, composition, movement/rhythm, perspective, space, light and shadow. Surreal narrative goes beyond classical forms of expression by appealing to the subconscious of the reader with extraordinary and imaginative images. Irrational perspectives, temporal shifts and character transformations beyond physical reality stand out as the main components of surrealist narrative in silent books. This study examines how surreal elements affect the structure and progression of the story. While silent books allow the reader to enrich the narrative with his/her own experiences and imagination, surreal elements change the flow of the story in a dynamic and unexpected way through the transformation of characters, places and events, and the flexibility of time and space concepts. This situation transforms the reader from a passive spectator of the story into an active participant and allows him/her to reconstruct the narrative in his/her mind. The data were collected through document analysis, one of the qualitative research methods, and analyzed systematically using descriptive analysis. The findings aim to reveal how surreal narrative is expressed through design elements in silent books.