Analyzing the combined impact of climate and land use land cover change on the hydrological response of Jhelum River Basın in Kashmir
İklim ve arazi kullanımı arazi örtüsü değişikliğinin Keşmir'deki Jhelum Nehri Havzası'nın hidrolojik tepkisi üzerindeki birleşik etkisinin analizi
  1. Tez No: 924254
  2. Yazar: INJİLA HAMİD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERTUĞ AKINTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir havzanın su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir yönetimi için, arazi kullanımı arazi örtüsü (AKAÖ) ve iklim değişikliği etkisi çalışmaları en üst düzeyde önem taşımaktadır. İklim değişikliği ile birlikte arazi kullanım değişikliği dinamikleri de sera gazı emisyonlarını artırdığından nehir havzalarının hidrolojik tepkisini tkilemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, SWAT hidrolojik modeli kullanılarak Jhelum nehir havzasının su dengesi bileşenlerinde arazi kullanımı arazi örtüsü ve iklim değişikliğinin birleşik etkisinin ölçülmesine odaklanılmaktadır. Modelin kalibrasyonu ve doğrulanması için SWAT-CUP (SUFI-2 Algoritması) Nash-Sutcliffe Efficiency amaç fonksiyonuyla birlikte kullanıldı. Tatmin edici sonuçlar alınan modelin performansı R2, NSE, PBIAS ve KGE gibi istatistiksel parametreler kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmada, Jhelum nehir havzasında 2041-2070 ve 2071-2100 dönemlerine ait yıllık ortalama sıcaklık ve toplam yağış değerleri orta emisyon (RCP-4.5) ve yüksek emisyon (RCP-8.5) durumlarındaki gelecek iklim değişikliği projeksiyonlarına göre NorESM1-M Modeli kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca, iklim değişikliğinin sonucu olarak havzanın gelecekteki tahmini hidrolojik tepkisi, havzanın su dengesi bileşenlerinin sergilediği değişiklikler açısından dikkate alınarak açısından SWAT modeli kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
. In terms of efficient and sustainable management of water resources of a basin, land use land cover (LULC) and climate change impact studies hold utmost importance. Land use change dynamics along with the climate change owing to greenhouse gas emissions are altering the hydrological response of river basins. This study therefore focuses on quantifying the combined impact of LULC and climate change on the water balance components of the Jhelum river basin using Soil and Water Assessment Tool (SWAT) hydrological model. In the analysis, SWAT-CUP (SUFI-2 algorithm) was employed to calibrate and validate the model using Nash-Sutcliffe Efficiency (NSE) as the objective function. Model performance was evaluated using statistical parameters such as R2, NSE, PBIAS and KGE that demonstrated satisfactory results. Future projections of climate change using bias corrected NorESM1-M model have also been utilized in this study under medium emission RCP 4.5 and high emission RCP 8.5 radiative forcing to estimate the changes in mean annual temperature and precipitation during mid (2041 – 2070) and end of the 21st century (2071 – 2100) in the Jhelum river basin. Moreover, projected future hydrological response of the basin as a result of this climate change has been quantified in terms of the changes exhibited by the water balance components of the basin using SWAT model.