Prediyabetik kadınlarda tıbbi beslenme tedavisinin serum CTRP-3 düzeyi ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of medical nutrition therapy on serum CTRP-3 level and biochemical parameters in prediabetic women
- Tez No: 924257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖBEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
İnsülin duyarlılığını arttıran yeni bir adipokin olan CTRP-3'ün (kartonektin) günümüzde yaygın olarak görülen prediyabet ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma prediyabetik kadınlara uygulanan tıbbi beslenme tedavisinin (TBT) serum CTRP-3 seviyesine, diyet inflamatuar indeksine (Dİİ), antropometrik ölçümlere, biyokimyasal parametrelere ve bazı indekslere etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma 25-52 yaş arası, beden kütle indeksi (BKİ) 25-35 kg/m2 arasında olan 22 prediyabetli ve 19 kontrol grubu olmak üzere 41 kadın üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, besin tüketim sıklığı, besin tüketim kaydı ve Dİİ değerlendirilmiştir. Bireyselleştirilmiş TBT ile tüm katılımcılarla dört haftada bir görüşme sağlanarak 12 hafta takip edilmişlerdir. Çalışmanın sonunda başlangıca göre prediyabetik ve kontrol grubunda vücut ağırlığı, BKİ, bel, kalça, boyun çevrelerinde, vücut yağ yüzdesinde ve antropometrik indekslerde azalma görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
CTRP-3 (cartonectin), a new adipokine that increases insulin sensitivity, is thought to be associated with prediabetes, which is now widely seen. This study was conducted to investigate the effect of medical nutrition therapy (MNT) on serum CTRP-3 levels, dietary inflammatory index (DII), anthropometric measurements, biochemical parameters and some indices in prediabetic women. The study was conducted on 41 women aged 25-52 years with a body mass index (BMI) between 25-35 kg/m2, including 22 women with prediabetes and 19 controls. General information, anthropometric measurements, biochemical findings, food consumption frequency, food consumption record and DII were evaluated. All participants were followed up for 12 weeks with individualized MNT by meeting every four weeks. At the end of the study, body weight, BMI, waist, hip, neck circumferences, body fat percentage and anthropometric indices decreased in the prediabetic and control groups compared to baseline (p0.05).