Yarı kamgarn sisteminde üretilen akrilik ipliklerde büküm mukavemet ilişkisi
- Tez No: 9243
- Danışmanlar: ERDOĞAN AZAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İmalat aşamasında ve kullanım sırasında, ipliklerin gerilmelere karşı koyabilmeleri için yeteri kadar mukavemete sahip olmaları gerekir. İpliğe bu mukavemet büküm yardımı İle kazandırılır. " Büküm - Mukavemet ilişkisi N konusundaki çalışma 3 ve 8 deriye, % 100 akrilik.. liflerinden üretilen 5 değişik numarada çeşitli bükümlerden oluşmuş, 56 parti iplik üzerin de yapılmıştır. Üretilen ipliklerin numara, büküm ve mukavemet kontrolları yapıldıktan sonra büküm-mukavemet eğrileri çizilmiş, her numara için maksimum mukavemeti veren büküm değerleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda bazı sonuçlara varılmıştır. Tez çalışmasının İlk iki bölümünde, deneylerde kullanılan akrilik lifleri hakkında ve çalışmanın yapıldığı Eyüp Dinarsu işletmesi örnek alınarak, yarı kamgam sistemi hakkında bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to resist tensions both in the production stage and during the use, the yarns should have sufficient resistance this resistance is obtained by means of twisting. The thesis- study regarding the correlations between the“twist and resistance”has been made 56 parts yarn composed of 5 different count numbers and various twists produced from 3-8 Denier, 100 % acrylic fibres. After having been made the controls^ for count num bers, twist and resistance of the produced yarn, the curves for twist - resistance has been drawn and fixed twist values for every count Ho which give the maximum resistance. It has been reached some conclusions following this study- thesis. It has been submitted some knowledges in the first two sections of this thesis - study about the acrylic fibers used in the tests and also semi - worsted system of Eyüp Dinarsu Fastory in Istanbul in which this study was made realized.