İn vitro insan kolon kanseri modelinde modifiye sakkaratin terapötik rolü
The therapeutic role of modified saccharide in an in vitro human colon cancer model
  1. Tez No: 924303
  2. Yazar: DOĞUKAN CEM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DIBIRDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İki veya daha fazla farklı biyoaktif molekül veya farmakoforun kimyasal olarak birleştirilmesiyle oluşturulan hibrit moleküller, mevcut tedavi rejimlerinin etkinliğinin arttırılması ve toksisitesini azaltması açısından gözde moleküllerdir. Ülkemizde ve Dünyada en yaygın görülen üçüncü kanser türü olan kolorektal kanser için tasarlanan hibrit moleküller de tedavi rejiminin etkinliğini arttırmak ve görülen ciddi yan etki profilini düşürmek için önem arz etmektedir. Tezimiz, doğal biyoaktif fitokimyasal bileşikler vanilik asit ve indol-2-karboksilik asit ve sakkarit glukozamin kullanarak anti-kanser etkili mevcut tedavi rejimlerine alternatif olacak şekilde öncü molekül geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda, glukozamin, vanilik asit ve indol-2-karboksilik asit kullanılarak hibrit moleküller olan SI-2 ve SI-4 sentezlenmiş, 1H-NMR, FTIR ve LC/MS analizleri ile yapı karakterizasyonları yapılmıştır. Yapı analiz sonuçları SI-2 ve SI-4'ün başarıyla sentezlendiğini doğrulamıştır. Moleküllerin anti-kanser fonksiyonu, insan kolon adenokarsinoma HT-29 hücre hattı kullanılarak in vitro MTT deneyleri ile incelenmiş ve GraphPad Prism-8 yazılımı ile IC50 değerleri elde edilmiştir. Hibrit moleküllerimiz olan SI-2 ve SI-4, HT-29 insan kolon adenokarsinom hücre hattına karşı sitotoksik etkisiyle anti-kanser özellik göstermiştir. 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyon sonucunda IC50 değerleri sırasıyla SI-2 için 116,40 μM, 33,54 μM ve 13,19 μM, SI-4 için 103,20 μM, 75,90 μM ve 42,69 μM olarak bulunmuştur. Kolorektal kanserin konvansiyonel tedavisinde kullanılan Oksaliplatin (OX) için 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyon sonuçları 1283 μM, 42,98 μM ve 17,60 μM olarak bulunmuştur. Ayrıca hibrit moleküllerin, OX ile kombinasyonu yapılmış, bu kombinasyonlar Chou-Talalay metoduna göre değerlendirmiştir. SI-2+OX ve SI-4+OX kombinasyonlarının IC50, IC50/2, IC50/4, IC50/8, IC50/16 ve IC50/32 dozları olacak şekilde 48 saatlik maruziyetleri değerlendirilmiştir. SI-2+OX kombinasyonu için kombinasyon indeks (CI) değerleri sırasıyla 1,74, 1,01, 0,71, 0,65, 0,31 ve 0,26, SI-4+OX için CI değerleri sırasıyla 0,80, 0,47, 0,25, 0,39, 0,29 ve 0,21 olarak bulunmuştur. SI-2+Oksaliplatin kombinasyonundaki OX doz azaltım indeks (DRI) değerleri sırasıyla 1,51, 2,46, 3,18, 2,87, 6,13 ve 6,31, SI-4+OX kombinasyonundaki OX DRI değerleri sırasıyla 7,78, 11,95, 21,01, 7,70, 8,64 ve 10,34 olarak bulunmuştur. Kombinasyonlar sinerjist etki göstermektedir. Ayrıca mevcut tedavi rejiminde kullanılan OX ciddi yan etki profiline sahiptir. Kombinasyonların 48 saatlik maruziyetindeki OX DRI değerlerinin yüksek olması, yan etki profilinin düşürülebilmesi açısından anlamlıdır. FACS analizlerimiz, SI-2 ve SI-4'ün apoptoz yolağı ile hücre ölümüne neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda her iki molekül, insan anti-kolon kanser fonksiyonlu ilaç adayı öncü molekül olarak eşsiz potansiyellerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Hybrid molecules, formed by chemically combining two or more distinct bioactive molecules or pharmacophores, are highly valued for their potential to enhance the efficacy of existing treatment regimens and reduce toxicity. Hybrid molecules designed for colorectal cancer, the third most common type of cancer worldwide and in our country, are particularly significant for improving treatment efficacy and reducing the severe side effect profile associated with conventional therapies. This thesis aims to develop lead compounds as alternatives to current anticancer treatment regimens by utilizing natural bioactive phytochemical compounds such as glucosamine, vanillic acid, and indole-2-carboxylic acid. In this context, hybrid molecules SI-2 and SI-4 were synthesized using glucosamine, vanillic acid, and indole-2-carboxylic acid, and their structural characterizations were performed using 1H-NMR, FTIR, and LC/MS analyses. The structural analysis results confirmed the successful synthesis of SI-2 and SI-4. The anticancer functions of these molecules were evaluated through in vitro MTT assays using the human colon adenocarcinoma HT-29 cell line, and IC50 values were calculated using GraphPad Prism-8. The hybrid molecules SI-2 and SI-4 demonstrated cytotoxic effects and anticancer properties against HT-29 cells. After 24, 48, and 72 hours of incubation, the IC50 values were determined as 116,40 μM, 33,54 μM, and 13,19 μM for SI-2, and 103,20 μM, 75,90 μM, and 42,69 μM for SI-4, respectively. For OX, a drug used in the conventional treatment of colorectal cancer, the IC50 values after the same incubation periods were found to be 1283 μM, 42,98 μM, and 17,60 μM, respectively. Furthermore, combinations of the hybrid molecules with OX were evaluated using the Chou-Talalay method. For the SI-2+OX and SI-4+OX combinations, the IC50, IC50/2, IC50/4, IC50/8, IC50/16, and IC50/32 doses were assessed after 48 hours of exposure. The combination index (CI) values for SI-2+OX were 1,74, 1,01, 0,70, 0,65, 0,31, and 0,26, while for SI-4+OX, the CI values were 0,80, 0,47, 0,25, 0,39, 0,29, and 0,21, respectively. The dose reduction index (DRI) values for OX in the SI-2+Oxaliplatin combination were 1,51, 2,46, 3,18, 2,87, 6,13, and 6,31, while for the SI-4+OX combination, they were 7,78, 11,95, 21,01, 7,70, 8,64, and 10,34, respectively. These combinations demonstrated synergistic effects. In addition, OX, a key component of current treatment regimens, is associated with a severe side effect profile. The high DRI values observed for OX in the 48-hour exposure of the combinations suggest a potential reduction in its side effect profile. In this context, both molecules have demonstrated unique potential as lead candidates for the development of anti-colon cancer drugs in humans.