Transhümanizmin insan tasavvurunda ahlak problemi
The moral problem in transhumanism's imagination of human
- Tez No: 924304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Transhümanistlere göre insan, tarihsel süreç içerisinde homo sapiens olarak canlılar içerisindeki yerini almıştır. Transhümanizm insanın canlılar dünyasında etkin olan evrimsel mekanizma sonucunda homo sapiense evrildiğini fakat bu evrilmenin çeşitli yönleriyle eksik ve tamamlanmamış olduğunu ifade eder. Evrimsel sürecin sapiensi getirdiği noktanın insanı kırılgan, güçsüz, kusurlu ve zaaflı klıdığını savunan transhümanizm, insanın bedensel ve zihinsel anlamda en maksimum düzeyde geliştirilmesi ve yetkinleştirilmesi gerektiğini iddia eder. İnsanın evrimsel sürecinin doğanın adil olmayan hükmünden kurtarılarak, insanın hükmüne ve yönetimine alınmasını savunan transhümanizm bu şekilde insanı süper sapiense doğru evriltmek ister. İnsanı süper sapiense evriltme sürecinin de bilim ve teknolojik araçlar vasıtasıyla yürütüleceğini ifade eden transhümanizm, bilim ve teknolojiyi felsefesinde ana referans olarak kabul eder. Biz de tez çalışmamızda transhümanizmin bu vizyon ve misyonunu ana hatlarıyla ortaya koyarak onun oluşturmak istediği süper sapiensinde meydana gelebilecek ahlakî sorunsalı kritize ettik. Süper sapiensin ahlakî kontrolünün sağlanması noktasında Tanrısal değerlere geleceğimizin teknolojik dünyasında da ihtiyacımız olduğunu süper sapiensteki ahlak problemi çerçevesinde savunmaya çalıştık. Ayrıca transhümanist bir gelecekte teolojinin, Tanrı tasavvurunu ahlakî çerçevede insan hayatına dokunan bir işlevseliğe göre yeniden şekillendirmesi gerektiğini de ifade ettik. Bu çerçevede geleceğin bilimsel ve teknolojik dünyasında Tanrısal inancın ahlakî bir dayanak noktası olarak değerli bir konumda olması gerektiğini savunduk.
Özet (Çeviri)
Human has taken its place as Homo Saphiens among the living beings throughout history. Transhumanism refers to the evolution of human to homo Saphien as a result of evolutionary mechanism that is active in the world of living beings but it claims that this evolution is deficient and incompleted in various aspects. Transhumanism, which supports that the point at which evolutionury process has brought Saphiens makes humans fragile, powerless, imperfect and frailty, claims that human should be developed and perfected at maximum level both mentally and physically. Transhumanism, which aims to save human from the unfair rule of nature in the evolutionary process by putting human under the rule and management wants to evolve humans to evolve Saphiens in that way. Transhumanism, which believe that the process of evolving humans to Super Saphiens can be carried by science and technological tools, accepts the scientific technology as the main reference in its philosophy. We, in our study ,by putting forward the vision and mission of Transhumanism, we criticised the possible moral problems that the Super Saphiens it wants to create. We tried to defend that we need Theological values in the technological world of our future in our framework of the moral problem to ensure the control of Super Saphiens. We also stated that in a transhumanist future, the vision of God and Theology should be reconfigured with regard to an operational that focuses on morality and touches the human life. In this context, we argued that God is necessary as a moral reference in the world of science and technology.