M. Tayyib Okiç Ve tefsir ilmine katkıları
M. Tayyib Okiç and his contributions to the exegesis
  1. Tez No: 924333
  2. Yazar: YASEMİN MAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AĞBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bosna Hersek'in Tuzla Sancağına bağlı Graçanitsa kasabasında dünyaya gelen Muhammed Tayyib Okiç, İstanbul medreselerinde eğitim alan ve Saray Bosna Reîsu'l-Ulemâ muavinliği yapan Mehmet Tevfik Efendi'nin oğludur. Eğitimini Avrupa'nın farklı şehirlerinde tamamlayan ve resmi görevlerde bulunan Okiç, 1945 yılında Türkiye'ye gelmiştir. 1950 yılında ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne profesör olarak intisap etmiştir. Ankara dışında Konya ve Erzurum'da akademisyenlik yapmış ve ilahiyat akademisinin önemli şahsiyetlerinden olan birçok kişiyi yetiştirmiştir. Bu çalışma Tayyib Okiç'in hayat hikayesi, kişiliği ve eserlerinin yanı sıra Tefsir ilmine katkılarını incelemektedir. Nitekim kaynaklarda Tayyib Okiç'in muhaddis kişiliğinin baskın olduğu yer alsa da ortaya koyduğu eserler ve öğrencilerinin söylemlerinden müfessir bir kimliğinin olduğu açıktır. Avrupa'da aldığı eğitimi ve birikimi İslami ilimlerle özelde de Tefsir ilmiyle mezceden Tayyib Okiç'in Tefsir alanına dair verdiği eserler de büyük bir öneme haizdir. Bu çalışmada M. Tayyib Okiç'in Türkiye ilahiyat akademisindeki ve Tefsir ilmindeki yerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Sözü edilen çerçevede kendi eserlerinin ve yetiştirdiği öğrencilerin söylemlerinin analizi yapılarak tespitlerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Muhammed Tayyib Okiç, who was born in the town of Graçanitsa in the Tuzla Sanjak of Bosnia and Herzegovina, is the son of Mehmet Tevfik Efendi, who was educated in Istanbul madrasas and served as assistant to the Reîsu'l-Ulemâ of Sarajevo. Okiç, who completed his education in different cities of Europe and held official positions, came to Turkey in 1945. In 1950, he joined Ankara University Faculty of Theology as a professor. Apart from Ankara, he worked as an academician in Konya and Erzurum and educated many important figures of the theological academy. This study deal with Tayyib Okiç's life story, personality and works, as well as his contributions to the science of Tafsir. As a matter of fact, although it is stated in the sources that Tayyib Okiç's hadith personality is dominant, it is clear that he has a commentator identity from the works he produced and the discourses of his students. The works of Tayyib Okiç on the field of Tafsir, whose education and experience he received in Europe were combined with Islamic sciences and specifically the science of Tafsir, are also of great importance. This study aims to determine M. Tayyib Okiç's place in the Turkish Theological Academy and the science of Tafsir. Within the mentioned framework, determinations will be made by analyzing his own works and the discourses of the students he has trained.