Yüzme ve fitness sporu yapan sedanter üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzları ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of stress coping styles and psychological well-being levels of sedentary university students engaged in swimming and fitness sports
  1. Tez No: 924334
  2. Yazar: ALİ DURSUN KANTARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BURAK TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada sedanter yaşam tarzına sahip erkek üniversite öğrencilerinin, yüzme programı ve fitness programı uygulamalarının psikolojik iyi oluş ile stresle başa çıkma puanlarına etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ardahan üniversitesinde öğrenim gören yaşları 18-26 arası olan 55 (Yaş ort=21±25) erkek öğrenci katılım göstermiştir. Araştırmaya deney grupları (17 öğrenci (Yaş ort=21±21) yüzme aktivitesi, 19 öğrenci (Yaş ort=21±63) fitness aktivitesi), 19 öğrenci (Yaş ort=21±76) de kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Deney grupları 8 hafta boyunca haftada 3 kez 60 dakikalık yüzme ve fitnes eğitimine katılırken, kontrol grubu bu süre zarfında herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmamıştır. Ön-test son-test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, stresle başa çıkma tarzları ölçeği (Lazarus ve Folkman, 1994) ve psikolojik iyi oluş (Diener ve diğerleri, 2010) ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen veriler kullanılarak iç tutarlık katsayıları hesaplanmış olup araştırmanın güvenirliği incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. İstatistiki analizler için verilerin normallik ve homojenlik varsayımları kontrol edilmiştir. Çalışmada betimsel istatistikler olarak ortalama, standart sapma değerleri alınırken fark analizleri için bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Katılımcıların algılanan stresle başa çıkma tarzları düzeylerinde ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde yüzme ve fitness uygulamaları yapan gruplar öntest-sontest puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Kontrol grubu öntest-sontest puanlarında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak sedanter erkek üniversite öğrencilerinin rekreatif düzeyde yüzme sporu ve fitness sporları yapmalarının psikolojik iyi oluş ve stresle başa çıkma becerilerinde olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the effect of swimming program and fitness program applications on psychological well-being and coping with stress scores of male university students with sedentary lifestyle. A total of 55 (Age mean=21±25) male students between the ages of 18-26, who were studying at Ardahan University, participated in the study. The study was divided into 3 groups as experimental groups (17 students (Age mean=21±21) swimming activity, 19 students (Age mean=21±63) fitness activity) and 19 students (Age mean=21±76) control group. The experimental groups participated in 60 minutes of swimming and fitness training 3 times a week for 8 weeks, while the control group did not engage in any physical activity during this period. In the study in which pre-test post-test control group experimental design was used, personal information form prepared by the researcher, stress coping styles scale (Lazarus ve Folkman, 1994) and psychological well-being scale (Diener ve diğerleri, 2010) were used. Internal consistency coefficients were calculated using the data obtained from the measurement tools and the reliability of the study was examined. SPSS 24 package program was used for data analysis. For statistical analyses, normality and homogeneity assumptions of the data were checked. In the study, mean and standard deviation values were taken as descriptive statistics and dependent groups t-test was used for difference analysis. A statistically significant difference was found in the perceived coping styles with stress and psychological well-being levels of the participants in the pretest-posttest scores of the groups practicing swimming and fitness practices. No significant difference was observed in the pretest-posttest scores of the control group. As a result, it was revealed that sedentary male university students' recreational swimming and fitness sports had a positive effect on their psychological well-being and stress coping skills.