Aynısafa (calendula officinalis L.) bitki özütünden çinko oksit nanopartiküllerin yeşil sentezi ve antidiyabetik, antioksidan, sitotoksik ve yara iyileştirme aktivitelerinin değerlendirilmesi
Green synthesis of zinc oxide nanoparticles from calendula (calendula officinalis L.) plant extract and evaluation of their antidiabetic, antioxidant, cytotoxic and wound healing activities
- Tez No: 924337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, yeşil sentez yöntemi kullanılarak Aynısafa (Calendula officinalis L.) çiçek özü ile çinko oksit nanopartiküllerin (Co-ZnO NP) sentezlenmesi amaçlandı. Ayrıca, sentezlenen Co-ZnO NP'lerin antidiyabetik, antioksidan ve yara iyileştirme potansiyeli değerlendirildi. ZnO NP'ler için tipik olan 355 nm'deki absorbans bandı UV-Vis absorbans spektrumundan belirlendi. Enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ölçümleri %42,90 gibi yüksek bir çinko içeriğini ortaya koydu. X-ışını difraktometre verileri, ortalama kristalit boyutu 17,66 nm olan Co-ZnO NP'leri gösterdi. Co-ZnO NP'lerin 10μg/mL'ye (IC50 25,96 μg/mL) kadar belirgin bir sitotoksisitesinin olmadığını ortaya koydu. Co-ZnO NP'leri kontrole (%64,8) kıyasla kısmi hücre göçü ve yara kapanma yüzdesi (%69,1) gösterdi. Ayrıca, Co-ZnO NP'lerin 2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) ve 2,2-difenil-1 pikrilhidrazil (DPPH) ile antioksidan aktiviteleri değerlendirildi ve sırasıyla %33,49 ve %46,63 radikal temizleme aktivitesi tespit edildi. Sentezlenen Co-ZnO NP'lerin α- amilaz enzim aktivitesini inhibe etme yüzdesi %38,5 ve IC50 dozu 8327.57µg/mL olarak belirlendi. Bu sonuçlar, Aynısafa (Calendula officinalis L.) özütünün önemli antioksidan ve yara iyileştirme potansiyeline sahip ZnO NP'lerin yeşil sentezi için etkili bir indirgeyici ajan olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to synthesize zinc oxide nanoparticles (Co-ZnO NPs) with Calendula (Calendula officinalis L.) flower extract using the green synthesis method. Additionally, the antidiabetic, antioxidant and wound healing potential of the synthesized Co-ZnO NPs were evaluated. The absorbance band at 355 nm, which is typical for ZnO NPs, was determined from the UV–Vis absorbance spectrum. Energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) measurements revealed a zinc content as high as 42.90%. X-ray diffractometer data showed Co-ZnO NPs with an average crystallite size of 17.66 nm. It revealed that Co-ZnO NPs had no significant cytotoxicity up to 10μg/mL (IC50 25.96 μg/mL). Co-ZnO NPs showed partial cell migration and wound closure percentage (69.1%) compared to control (64.8%). Additionally, the antioxidant activities of Co-ZnO NPs with 2,2'-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) and 2,2-diphenyl-1 picrylhydrazyl (DPPH) were evaluated and 33%, respectively. 49 and 46.63% radical scavenging activity was detected. The inhibition percentage of the synthesized Co-ZnO NPs on α-amylase enzyme activity was determined as 38.5% and the IC50 dose was 8327.57µg/mL. These results indicate that Calendula officinalis L. extract is an effective reducing agent for the green synthesis of ZnO NPs with significant antioxidant and wound healing potential.