Bitki doku kültüründe petek biyoreaktör tasarımı
Honeycomb bioreactor design in plant tissue culture
- Tez No: 924356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Biyoteknoloji ve biyomühendislik alanında, biyoreaktörler biyolojik süreçlerin optimize edilmesinde temel unsurlar olarak kabul edilmektedir. Bu cihazlar, mikroorganizmaların, hücrelerin veya enzimlerin biyokimyasal reaksiyonlar gerçekleştirmesini sağlamak için kullanılır. Son yıllarda biyoteknoloji endüstrisi, biyoreaktörlerin daha verimli, daha kompakt ve daha ekonomik hale getirilmesine yönelik yeni tasarım arayışları içerisine girmiştir. Geleneksel biyoreaktörler genellikle dikdörtgen veya silindirik formlarda üretilirken, bu tezde, altıgen şekilli biyoreaktör tasarımının yeniden icadı ve bu tasarımın topluma kazandırılmasının yararları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In the field of biotechnology and bioengineering, bioreactors are considered fundamental elements in optimizing biological processes. These devices are used to facilitate biochemical reactions by microorganisms, cells, or enzymes. In recent years, the biotechnology industry has been exploring new designs to make bioreactors more efficient, compact, and cost-effective. While traditional bioreactors are typically produced in rectangular or cylindrical forms, this thesis will address the reinvention of a hexagonal-shaped bioreactor design and the benefits of introducing this design to society.