The relationship between the awareness of beet juice consumption for ergogenic purposes in swimmers between 18-30 years of age in a private health clinic and the nutritional knowledge level of athletes
Özel bir sağlık kliniğindeki 18-30 yaş arası yüzücülerde ergojenik amaçlı pancar suyu tüketimi farkındalığının sporcuların beslenme bilgi düzeyi ile ilişkisi
- Tez No: 924355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR, DOÇ. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Beslenme, spor performansını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür ve son yıllarda bu konuda yapılan araştırmalar, besin desteklerinin sporcular üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Pancar suyu, içerdiği nitratlar sayesinde dayanıklılık ve performans artırıcı etkiler gösterdiği bilinen bir besin desteğidir. Bu çalışma, pancar suyunun yüzme sporcuları üzerindeki etkilerini ve sporcu beslenme bilgi düzeyleriyle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özel bir sağlık kliniğinde 18-30 yaş arası 79 gönüllü yüzme sporcusu ile gerçekleşmiştir. Çalışmanın sonucunda pancar suyu tüketen yüzücülerin beslenme bilgi düzeylerinin, tüketmeyenlere göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition significantly influences sports performance, and recent studies have demonstrated the beneficial impact of nutritional supplements on athletes. Beetroot juice is a dietary supplement recognized for its endurance and performance-enhancing properties attributed to its nitrate content. This study seeks to investigate the impact of beetroot juice on swimmers and its correlation with the athletes' nutritional knowledge levels. The research involved 79 volunteer swimmers aged 18 to 30 at a private health clinic. The study revealed that swimmers who ingested beetroot juice had higher levels of nutrition awareness compared to those who did not.