Zn esaslı Co katkılı hidroksiapatitlerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Zn-based Co-doped hydroxyapatites
- Tez No: 924359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANKUT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tez kapsamında bu çalışmada, çinko (Zn) esaslı kobalt (Co) katkılı hidroksiapatit (HAp) numuneleri yaş kimyasal yöntem kullanılarak sentezlendi. Sentez 0.15Zn-HAp, 0.15Co-0.15Zn-HAp, 0.30Co-0.15Zn-HAp, 0.45Co-0.15Zn-HAp ve 0,60Co-0.15Zn-HAp şeklinde beş farklı bileşimde gerçekleştirildi. Elde edilen malzemelerin Durum Yoğunluğu (DOS) ve bant yapısı hesaplamaları sistematik olarak incelendi. 4.6663 eV ile 4.7159 eV arasında artan daha sonra 4.7082 eV'ye hafif düşen bant aralığı değerlerine sahip olduğu tespit edildi. Bu sonuçlar, Zn ve Co katkısının HAP'ın elektronik yapısı üzerindeki etkisini gösterdi. Ayrıca katkılama oranına bağlı olarak LAC üzerinde değişiklikler gözlendi. Sentezi yapılan malzemelerin kimyasal, termal, yüzey morfoloji ve sitotoksisite gibi karakteristik özellikleri incelendi. Bu bağlamda yapılan XRD, FTIR ve SEM / EDX analizleri HAp yapılarının varlığını doğruladı. Termal analiz için yapılan DTA ve TGA testlerinin sonuçları numunelerin sıcaklığa karşı kararlı bir yapıda olduğunu gösterdi. Son olarak sitotoksisite testleri L-929 fare fibroblast hücreleri kullanılarak gerçekleştirildi. Numunelerin %81'in üzerinde hücre canlılığına sahip olduğu ve bu da biyouyumlu olduklarını ve toksik olmadıklarını kanıtladı. Bu sonuçlar, bu malzemelerin çeşitli teknolojik ve biyomedikal alanlardaki potansiyel uygulamaları için önemli çıkarımlar taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, zinc (Zn)-based cobalt (Co)-doped hydroxyapatite (HAp) samples were synthesized by wet chemical method. The synthesis was carried out in five different compositions as 0.15Zn-HAp, 0.15Co-0.15Zn-HAp, 0.30Co-0.15Zn-HAp, 0.45Co-0.15Zn-HAp and 0.60Co-0.15Zn-HAp. Density of state (DOS) and band structure calculations of the obtained materials were systematically analyzed. It was found that the band gap values were between 4.6663 eV and 4.7159 eV, increasing and then slightly decreasing to 4.7082 eV. These results showed the effect of Zn and Co doping on the electronic structure of HAP. Changes in the LAC were also observed depending on the doping ratio. The characteristic properties of the synthesized materials such as chemical, thermal, surface morphology and cytotoxicity were investigated. In this context, XRD, FTIR and SEM/EDX analyses confirmed the presence of HAp structures. The results of DTA and TGA tests for thermal analysis showed that the samples were stable against temperature. Finally, cytotoxicity tests were performed using L-929 mouse fibroblast cells. The samples had over 81% cell viability, demonstrating that they are biocompatible and non-toxic. These results have important implications for the potential applications of these materials in various technological and biomedical fields.