Mikrodalga destekli ve de klasik olarak ferrosen temelli imidazollerin sentezi, karakterizasyonu ve DNA kesim çalışmaları
Microwave-assisted and classical synthesis, characterisation and DNA cleavage studies of ferrocene based imidazoles
  1. Tez No: 924360
  2. Yazar: DİLAN TUBA KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN ÇEKEN TOPTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, biyolojik aktiviteleri öncelik alınarak Anorganik Kimya, Biyokimya ve Farmasötik Kimya alanında önemli bir kullanım alanı olan ferrosen benzimidazollerin sentezi yapılmıştır. Mikrodalga ışını ve klasik olarak ferrosen karboksi aldehit ile sırasıyla o-fenilendiamin, 4-Klor-o-fenilendiamin ve 4-Brom-o-fenilendiamin kullanılarak ferrosen benzimidazoller sentezlenmiştir. Günümüzde daha yaygın olarak kullanılan sentez yöntemlerinden biri olan mikrodalga ile sentez gerek yeşil kimya gerekse klasik yöntemlere oranlara daha kısa sürede ve yüksek verimde sentez yapabilme imkânı sağladığı için tercih edilmiştir ve de böyle olduğu gözlemlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve erime noktası ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin (L1, L2, L3), DNA kesim çalışmaları için farklı konsantrasyonları hazırlandı ve jel görüntüleme sisteminde incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, ferrocene benzimidazoles, which are an important area of use in the fields of Inorganic Chemistry, Biochemistry and Pharmaceutical Chemistry, were synthesized by prioritizing their biological activities. Ferrocene benzimidazoles were synthesized using microwave irradiation and classical ferrocene carboxy aldehyde, o-phenylenediamine, 4-Chloro-o-phenylenediamine and 4-Bromo-o-phenylenediamine. The microwave method, one of the widely used synthesis methods, has been proven to provide the opportunity to synthesize in a shorter time and with high efficiency compared to both green chemistry and classical methods. The structures of the synthesized compounds were elucidated by FT-IR, 1H-NMR and melting point. Different concentrations of the compounds were prepared for DNA cleavage studies and examined in the gel imaging system.