Pacemaker olan ve olmayan kalp hastalarında anksiyete ve konforun belirlenmesi
Determination of anxiety and comfort in heart patients with and without pacemaker
- Tez No: 924364
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kardiyoloji, Biotechnology, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kalp hastalıkları son yıllarda giderek artmaktadır. Araştırmanın amacı pacemaker (PM) olan ve olmayan kalp hastalarında anksiyete ve konforun etkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir modelle yürütülen çalışma, 2023-2024 yılları arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji klinik ve polikliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni en az 6 ay önce PM takılan ve takılmayan yetişkin kalp hastalarından oluşmuştur. Toplam 130 hasta (65 PM olan, 65 PM olmayan) çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, Kişisel Tanıtım Formu, Durumluk Anksiyete (STAI-I) testi ve Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu aracılığıyla toplanmıştır. Pacemaker olan ve olmayan hasta grupları arasında anksiyete ile konfor ortalamaları açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of anxiety and comfort in cardiac patients with and without pacemakers (PM). The study, which was conducted with a descriptive and correlational model, was conducted in the cardiology clinics and polyclinics of Malatya Education and Research Hospital between 2023-2024. The research universe consisted of adult cardiac patients who had PM implanted and those who had not at least 6 months ago. A total of 130 patients (65 with PM, 65 without PM) were included in the study. Data were collected through the Personal Introduction Form, State Anxiety test and General Comfort Scale Short Form. No significant difference was found between the patient groups with and without pacemakers in terms of anxiety and comfort averages (p>0.05).