Siyasi partilerin demokrasi ve katılım anlayışı bağlamında engelliliğe bakış açısı üzerine bir inceleme
An analysis of political parties' perspective on disability in the context of their understanding of democracy and participation
  1. Tez No: 924375
  2. Yazar: EYLÜL GÜNEŞ MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türkiye'deki genel ve yerel seçimler öncesinde, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin seçim beyannamelerinde engelli bireylere yönelik vaatlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Demokratik değerler bağlamında engellilik kavramına yaklaşımları değerlendiren araştırma, bu vaatlerin erişilebilirlik, toluma entegrasyon, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, psikolojik, yardımcı ve ekonomik destekler, eşitlik ve ulaşılabilirlik gibi unsurları ne ölçüde içerdiğini incelemektedir. Çalışmanın varsayımı, engelli bireylere yönelik vaatlerin niteliksel ve niceliksel açıdan yetersiz olduğu ve bu durumun temel nedeninin demokratik katılım mekanizmalarındaki sınırlılıklar ile toplumsal ve kurumsal eksiklikler olduğudur. Nitel içerik analizi yöntemiyle yürütülen araştırmada, 2000-2019 yılları arasında seçimlere katılmış siyasi partilerin seçim beyannameleri,“Erişilebilirlik/Ulaşılabilirlik”,“Topluma Entegrasyon”,“Eğitim”,“Rehabilitasyon”,“İstihdam”,“Sosyal Destek”,“Kadın Engelli İstihdamı”,“Yardımcı Hizmetler”,“Psikolojik Destek”,“Ekonomik Destek”,“Önlenebilir Engellilik”kategorileri çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma, literatürdeki bu alandaki sınırlı çalışmalara katkı sunarak, engelli bireylerin toplumsal yaşamdaki yerinin güçlendirilmesine yönelik politika önerileri geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the promises made to individuals with disabilities in the election manifestos of political parties represented in the Turkish Grand National Assembly (TBMM) prior to general and local elections after 2000. The research evaluates approaches to the concept of disability in the context of democratic values, examining the extent to which these promises address accessibility, social integration, education, rehabilitation, employment, psychological, auxiliary, and economic support, equality, and availability. The study assumes that promises for individuals with disabilities are qualitatively and quantitatively insufficient, primarily due to limitations in democratic participation mechanisms and societal and institutional deficiencies. Conducted using a qualitative content analysis method, the research examines the election manifestos of political parties participating in elections between 2000 and 2019 within categories such as“Accessibility/Availability,”“Social Integration,”“Education,”“Rehabilitation,”“Employment,”“Social Support,”“Employment of Women with Disabilities,”“Auxiliary Services,”“Psychological Support,”“Economic Support,”and“Preventable Disabilities.”By addressing a relatively underexplored area in the literature, this study aims to contribute to strengthening the role of individuals with disabilities in social life and developing policy recommendations.