Huzurevinde yaşayan bireylerde nörokognitif seviyenin fiziksel performans, günlük yaşam aktiviteleri ve depresyon düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of neurocognitive level on physical performance, activities of daily living and depression level in individuals living in nursing home
  1. Tez No: 924376
  2. Yazar: BÜŞRA KATRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Huzurevi gibi izole bir ortamda yaşayan bir grupta, bilişsel performansın değerlendirilmesi önemlidir. Bilişsel değerlendirmeleri kapsamlı, pratik ve güvenilir bir şekilde ölçmek üzere kullanılan bilgisayar tabanlı-Nörokognitif test bataryasının kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Çalışmanın amacı huzurevinde yaşayan yetişkin bireylerde kognitif bileşenlerle fiziksel performans, günlük yaşam aktiviteleri, depresyon düzeyi ve el kavrama gücü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda Edirne iline bağlı huzurevlerinde yaşayan 39 yetişkin birey (yaş ortalama ± standart sapma: 73,74±6,09 yıl; erkek/kadın: 35/4) değerlendirildi. Nörokognitif test bataryası bileşenleri nörobilişsellik endeksi, kompozit bellek, sözel bellek, görsel bellek, psikomotor hız, tepki süresi, karmaşık dikkat, bilişsel esneklik, işlem hızı, yürütücü işlev, basit dikkat, motor hız, sosyal keskinlik, sözsüz akıl yürütme, sürekli dikkat ve çalışma belleğidir. Değerlendirmelerde fiziksel performans için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ve Berg Denge Ölçeği; günlük yaşam aktiviteleri için Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği; depresyon için Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form ve el kavrama kuvveti için el kavrama dinamometresi kullanıldı. Huzurevinde yaşayan bireylerde kognitif değerlendirme sonuçları ile diğer değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere korelasyon analizi yapıldı. Ayrıca bilişsel performanslarını etkileyen faktörleri analiz etmek üzere Nörokognitif test bataryası bileşenleri ile diğer değişkenlerden regresyon modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In a group living in an isolated environment such as a nursing home, it is important to assess cognitive performance. The use of a computer based-neurocognitive test battery to measure cognitive assessments in a comprehensive, practical and reliable manner is becoming increasingly common. The aim of this study was to investigate the relationship between cognitive components and physical performance, activities of daily living, depression level and hand grip strength in adults living in a nursing home. Materials and Methods: We evaluated 39 adult individuals (age mean ± standard deviation: 73.74±6.09 years; male/female: 35/4) living in nursing homes in Edirne province. The components of the Neurocognitive test battery were neurocognitive index, composite memory, verbal memory, visual memory, psychomotor speed, reaction time, complex attention, cognitive flexibility, processing speed, executive function, simple attention, motor speed, social acuity, nonverbal reasoning, sustained attention and working memory. Timed Up and Go Test and Berg Balance Scale were used for physical performance; Katz Activities of Daily Living Scale for activities of daily living; Geriatric Depression Scale-Short Form for depression and hand grip dynamometer for hand grip strength. Correlation analysis was performed to evaluate the relationship between cognitive assessment results and other variables in nursing home residents. In addition, a regression model was created from the neurocognitive test battery subcomponents and other variables to analyze the factors affecting their cognitive performance.