Plazmonik metal nanopartiküller üzerinde kataliz etkilerinin incelenmesi
Investigation of catalysis effects on plasmonic metal nanoparticles
  1. Tez No: 924379
  2. Yazar: VEYSİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ASUBAY, DR. İLHAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, Puls Lazer Biriktirme (PLD) yöntemiyle sentezlenen plazmonik altın (Au) ve gümüş (Ag) nanoparçacıkların fotokatalitik özelliklerini araştırmaktadır. Plazmonik nanoparçacıklar, lokalize yüzey plazmon rezonansı (LSPR) sayesinde ışık emilimini artırarak ve yük taşıyıcı dinamiklerini iyileştirerek fotokatalitik aktiviteyi geliştirme yetenekleriyle bilinmektedir. Au ve Ag nanoparçacıkları, lazer şiddeti, altlık sıcaklığı ve ortam gaz basıncı gibi kontrol edilen PLD parametreleri altında çeşitli altlıklara biriktirilmiş ve boyut, morfoloji ve dağılımlarının hassas kontrolü sağlanmıştır. Nanoparçacıkların yapısal ve optik özelliklerini değerlendirmek için UV-Vis spektroskopisi, X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) gibi karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Sonuçlar, PLD sürecinin, plazmon rezonansı zirveleri ayarlanabilir, homojen nanoparçacıklar ürettiğini ve parçacık boyutu ile şeklinin fotokatalitik verimliliği optimize etmede kritik bir rol oynadığını göstermiştir. Au ve Ag nanoparçacıklarının fotokatalitik performansı, organik kirleticilerin ışık altında bozunması izlenerek değerlendirilmiştir. Plazmonik nanoparçacıklar, ışık emilimini artırarak ve elektron transfer süreçlerini teşvik ederek fotokatalitik reaksiyonları önemli ölçüde iyileştirmiştir. Bu çalışma, plazmonik nanoparçacıkların fotokatalitik uygulamalar için PLD ile üretilmesinde PLD'nin esnek ve hassas bir teknik olarak potansiyelini vurgulamaktadır. Bulgular, nanoparçacık özellikleri ile fotokatalitik performans arasındaki ilişkiye dair değerli bilgiler sunarak, enerji dönüşümü ve çevresel iyileştirme uygulamalarında etkili fotokatalizörlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the photocatalytic properties of plasmonic gold (Au) and silver (Ag) nanoparticles synthesized using the Pulsed Laser Deposition (PLD) method. Plasmonic nanoparticles are known for their ability to enhance photocatalytic activity through localized surface plasmon resonance (LSPR), which amplifies light absorption and improves charge carrier dynamics. Au and Ag nanoparticles were deposited onto various substrates under controlled PLD conditions, including laser fluence, substrate temperature, and ambient gas pressure, enabling precise control over their size, morphology, and distribution. Characterization techniques such as UV-Vis spectroscopy, X-ray diffraction (XRD), and scanning electron microscopy (SEM) were employed to evaluate the structural and optical properties of the nanoparticles. The results demonstrated that the PLD process produces uniform nanoparticles with tunable LSPR peaks, confirming the critical role of particle size and shape in optimizing photocatalytic efficiency. The photocatalytic performance of the Au and Ag nanoparticles was evaluated by monitoring the degradation of organic pollutants under light irradiation. The plasmonic nanoparticles significantly enhanced photocatalytic reactions by facilitating increased light absorption and promoting electron transfer processes. This study highlights the potential of PLD as a versatile and precise technique for producing plasmonic nanoparticles tailored for photocatalytic applications. The findings provide valuable insights into the relationship between nanoparticle properties and photocatalytic performance, contributing to the development of efficient photocatalysts for applications in energy conversion and environmental remediation.