Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıklarının akademik başarı ve akademik motivasyon düzeylerine etkisi
The effect of social media addiction of sports sciences faculty students on academic success and academic motivation levels
- Tez No: 924386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin akademik başarı ve motivasyon düzeyleri üzerinde sosyal medya bağımlılığının etkisini araştırmaktır. Araştırma, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden 121 kadın ve 188 erkek olmak üzere toplam 309 öğrencinin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde demografik ve akademik bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, 20 maddeden oluşan“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”ve yedi dereceli Likert ölçeğine dayalı 28 maddelik“Akademik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. İlk veri işleme, Excel kullanılarak standart sapmaların değerlendirilmesini ve ardından SPSS 25 yazılımında ayrıntılı bir analizi içermiştir. Kolmogorov-Smirnov testi, QQ grafikleri ve çarpıklık ve basıklık ölçümleri gibi normallik testleri, verilerin normal dağıldığını doğrulamıştır. Analizde, gruplar arasındaki anlamlı farklılıkları belirlemek için Tukey'in post-hoc testleri ile desteklenen bağımsız örneklem t-testleri, Pearson korelasyon analizi ve tek yönlü ANOVA gibi parametrik testler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların; sosyal medya bağımlılığının cinsiyet değişkenine göre karşılaştırılmasında sanal iletişim alt boyutu ile sosyal medya bağımlılığı toplam puanda; akademik motivasyon puanlarının cinsiyet değişkenine göre karşılaştırılmasında motivasyonsuzluk alt boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olduğu görülmektedir. Sosyal medya bağımlılığı ve akademik motivasyon puanlarının bölüm değişkenine göre karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Sosyal medya bağımlılığı puanlarının sınıf düzeyi değişkenine göre karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan herhangi bir anlamlı farklılık bulunamazken, akademik motivasyon puanlarında sınıf düzeylerine bakıldığında ise 3 alt boyutta istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığı ve akademik motivasyon puanlarının spor durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında herhangi bir anlamlı etki olmadığı anlaşılmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı puanlarının akademik başarı (GANO) değişkenine göre karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan herhangi bir anlamlı farklılık bulanamazken, akademik motivasyon puanlarında akademik başarı (GANO) düzeylerine bakıldığında 2 içsel alt boyutta anlamlı farklılıklar görülmektedir. Sosyal medya bağımlılığı ile akademik motivasyon puanlarının ikametgâh değişkinlerine göre karşılaştırılmasında, Sanal iletişim alt boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu görülürken, diğer alt boyutlar ve toplam puanlarda anlamlı farklılık görülmemiştir. Sosyal medya bağımlılığı ve akademik motivasyon puanlarının internet durumu açısından karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamamıştır. Sosyal medya bağımlılığı ve akademik motivasyon puanları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde ilişkiler olduğu görülmüştür. Bu ilişkiler, sosyal medya kullanımının akademik yaşam üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür kapsamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of social media addiction on the academic success and motivation levels of students studying at the Faculty of Sport Sciences. The research was carried out with the voluntary participation of 309 students, 121 female and 188 male, studying at the Faculty of Sport Sciences of Hitit University. During the data collection process,“Personal Information Form”,“Social Media Addiction Scale”with 20 questions based on a seven-point Likert scale and“Academic Motivation Scale”with 28 questions were used to collect demographic and academic information. Descriptive statistics, frequency and percentage values were used in the analysis of the data. Initially, data processing included evaluation of standard deviations using Excel, followed by detailed analysis in SPSS 25 software. Normality tests such as Kolmogorov-Smirnov test, QQ plots, skewness and kurtosis measurements confirmed that the data were normally distributed. In the analysis, parametric tests such as independent sample t-tests, Pearson correlation analysis and one-way ANOVA supported by Tukey's post-hoc tests were used to determine significant differences between the groups. As a result of the analyses, it was seen that there were statistically significant differences in the virtual communication sub-dimension and social media addiction total score in the comparison of social media addiction according to the gender variable; and in the amotivation sub-dimension in the comparison of academic motivation scores according to the gender variable. It was seen that there was no statistically significant difference in the comparison of social media addiction and academic motivation scores according to the department variable. While there was no statistically significant difference in the comparison of social media addiction scores according to the class level variable, it was seen that there were statistically significant differences in 3 sub-dimensions when the class levels were examined in academic motivation scores. It was understood that there was no significant effect in the comparison of social media addiction and academic motivation scores according to the sports status variable. While there was no statistically significant difference in the comparison of social media addiction scores according to the academic achievement (GANO) variable, when the academic achievement (GANO) levels were examined, significant differences were found in 2 internal sub-dimensions in academic motivation scores. In the comparison of social media addiction and academic motivation scores according to the residence variable, a statistically significant difference was found in the Virtual Communication sub-dimension, while no significant difference was found in the other sub-dimensions and total scores. In the comparison of social media addiction and academic motivation scores in terms of internet status, no statistically significant difference was found. It was observed that there were low-level positive relationships between social media addiction and academic motivation scores. It is thought that these relationships are important in terms of understanding the effects of social media use on academic life. The results obtained were discussed within the scope of the relevant literature and suggestions were made.