Yargıtay kararları ışığında uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçu
Drug or stimulant trafficking crime in the light of judicial decisions
- Tez No: 924387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar çeşitli amaçlarla kullanılmış olan uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin günümüzde çeşitlilikleri ve bireylerin sağlığı ile toplum düzeni üzerinde yarattığı etkilerde ciddi manada artışlar olmuştur. Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin ekilmesi, imal ithal ve ihraç edilmesi, kullanılması ve kullanmak amacıyla bulundurulması ile ticareti kanunlarımızda suç olarak düzenlenmiştir. Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her anlamda ciddi bir problem olarak yer eden konusunu uyuşturucu ve uyarıcı maddeler oluşturan suçlarda her geçen gün artış olmaktadır. Devletimizce bu suçların önlenmesine yönelik çeşitli suç politikaları uygulanmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda yalnızca Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti Suçu; öğretideki görüşler temel alınıp, suçun maddi konusunu oluşturan uyuşturucu ve uyarıcı madde kavramları da irdelenerek özellikle Yargı kararları ışığında incelenmiştir. Çalışmamızda sırasıyla uyuşturucu veya uyarıcı madde kavramı ve çeşitleri, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndaki ilgili maddelerin 765 sayılı Kanun ile mukayesesi, 5237 sayılı Kanun'un 188/3. maddesindeki incelemeye konu suç ile korunan hukuki yarar, suçun maddi ve manevi unsurları, hukuka aykırılık unsuru, daha fazla ve daha az cezayı gerektiren nitelikli halleri, suçun özel görünüş şekilleri, 5237 sayılı Kanun'un 192. maddesinde yer alan etkin pişmanlık halleri, suçun yaptırımı, soruşturma ve kovuşturma usulleri ile zamanaşımı başlıklarına yer verildikten sonra uygulamada yaşanılan sorunlar ve yasal mevzuatın aksayan yönlerine ilişkin kanaatlerimizi içeren sonuç kısmı ile çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a significant increase in the diversity of drugs and stimulants, which have been used for various purposes from the beginning of human history to the present day, and their effects on the health of individuals and social order. Cultivation, manufacture, import and export, use, possession for use and trade in narcotic and stimulant substances are regulated as crimes in our laws. Crimes involving drugs and stimulants, which are a serious problem in every sense in our country as well as in the world, are increasing day by day. Our state is trying to implement various crime policies to prevent these crimes. In our study, only Drug or Stimulant Trafficking Crime; Based on the views in the doctrine, the concepts of drugs and stimulants, which constitute the material subject of the crime, are also examined, especially in the light of judicial decisions. In our study, the concept and types of drugs or stimulants, the comparison of the relevant articles in the Turkish Penal Code No. 5237 with Law No. 765, Article 188/3 of Law No. 5237. Legal benefit protected by the crime subject to examination in the article, material and moral elements of the crime, element of unlawfulness, qualified cases requiring more and less punishment, special forms of appearance of the crime, effective remorse states in Article 192 of Law No. 5237, sanction of the crime. After including the topics of , investigation and prosecution procedures and statute of limitations, our study has been completed with the conclusion section, which includes our opinions on the problems experienced in practice and the flawed aspects of the legal legislation.