CFRP malzemelerin tamir dayanımlarının incelenmesi
Investigation of repair strength of CFRP materials
- Tez No: 924385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kompozit malzemelerin sahip olduğu yüksek fiziksel ve kimyasal özellikler sayesinde günümüzde kullanım seviyelerinde artışlar olmaktadır. Kullanım miktarlarının artmasıyla beraber kompozit yapılarda oluşabilecek hasar ve hataların da görülme sıklığı büyük oranda artmıştır. Kompozit malzemelerde üretim maliyetlerinin çok olmasından dolayı, oluşan hasarlarda limit içerisinde olduğu durumlarda tamir işlemlerinin yapılarak tekrar faal olarak kullanılması hedeflenmiştir. Tamir işlemleri sonrasında, kompozit malzemenin orijinal halindeki çekme dayanım miktarının yakın olması amaçlanmıştır. Bu bildiride, karbon fiber takviyeli kompozit malzemelerin, oluşan hasar sonrası farklı yöntem ve metotlarla tamir işlemlerini tamamlayarak, kompozit malzemenin hasar öncesi mekanik özelliklerine benzerliklerini kıyaslanmıştır. Hasar sonrası kompozit malzemenin 2 farklı malzeme ve 3 farklı bindirme metoduyla tamir işlemleri yapılarak kıyaslamalar yapılmıştır. Onarım işlemlerinde kullanılacak olan malzemelerden ilki, ıslak serim yöntemiyle kuru karbon bez ile reçinenin emdirilerek oda koşullarında kür edilmiş, ikinci onarım malzemesi ise prepreg halde reçineye emdirilmiş karbon bezin otoklav koşullarında kür edilmesiyle tamamlanmıştır. Her iki onarım işleminde, yapılacak olan tamir esnasında üst üste bindirilmesi planlanan kompozit laminaların 6 mm, 12 mm ve 25 mm olacak şekilde bindirme işlemleri yapılmıştır. Onarım işlemleri sonrası her bir numuneye çekme testi uygulanarak, onarım sonrası malzeme farklılığına ve bindirme türüne göre kompozit malzemelerin dayanımları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the high physical and chemical properties of composite materials, their usage levels are increasing today. With the increase in the amount of use, the frequency of damage and errors that may occur in composite structures has also increased significantly. Due to the high production costs of composite materials, it is aimed to use them again as active by performing repair operations in cases where the damages are within the limit. After repair operations, it is aimed to be close to the tensile strength of the composite material in its original state. In this thesis, carbon fiber reinforced composite materials were repaired with different methods and methods after damage and compared the similarities of the composite material to the mechanical properties of the composite material before damage. Comparisons were made by repairing the composite material after damage with 2 different materials and 3 different overlay methods. The first of the materials to be used in the repair processes was cured in room conditions by impregnating resin with dry carbon fiber by wet lay-up method, and the second repair material was completed by curing the carbon fiber impregnated with resin in prepreg form under autoclave conditions. In both repair processes, the composite laminates planned to be overlapped during the repair were overlapped by 6 mm, 12 mm and 25 mm. After the repair operations, tensile tests were applied to each sample and the strengths of the composite materials were compared according to the material difference and overlap type after repair.