Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın stereotipinin imgeleşmesi
The imagination of female stereotypes in the context of gender
- Tez No: 924434
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI IŞIKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, toplumsal cinsiyet kavramı çerçevesinde kadın stereotiplerinin kültürel ve sanatsal temsillerini inceleyerek, bu kalıpların bireyler ve toplum üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tezde, stereotip kavramının kökenine inilerek, toplumsal yapılar içinde kadınlara yüklenen rollerin, özellikle sanat ve medya gibi kitle iletişim araçları üzerinden kimler tarafından ve nasıl yayıldığı ele alınmaktadır. Tez, Walter Lippmann'ın“kafamızdaki resimler”metaforundan yola çıkarak, kadınların tarihsel ve kültürel süreçler boyunca toplumsal cinsiyet bağlamında stereotipleşmeye maruz kaldığını araştırmaktadır. Bu araştırma, toplumsal normların, beklentilerin ve geleneksel değerlerin; aile, eğitim kurumları ve medya gibi toplumsal alanlar üzerinden nasıl biçimlendirildiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı, bu stereotiplerin kadınların bireysel ve toplumsal alanlardaki hareket özgürlüğünü nasıl kısıtladığını, toplumsal cinsiyet rollerinin sanattaki kadın temsillerine nasıl yansıdığını gözler önüne sermektir. Tezde, kadınların medya ve sanattaki temsil biçimleri incelenerek, ataerkil yapının kadın kimliği üzerindeki tahakkümü ve hegemonik erkeklik kavramları analiz edilmiştir. Araştırmada günümüz toplumlarındaki toplumsal cinsiyet rollerinin tarihsel kökenleri incelenmiş ve bu rollerin sanat, medya ve gündelik yaşam üzerindeki yansımaları feminist bir perspektiften değerlendirilmiştir. Bu bağlamda tez, toplumsal cinsiyet stereotiplerinin kültürel olarak yeniden üretildiğini ve kadınların sanatsal temsilinde kalıplaşmış imgeler ile ifade bulduğunu tartışmaktadır. Aynı zamanda tez, toplumsal cinsiyet rollerinin kadınların bireysel varoluşlarına olan etkisini, sanat eserleri ve sanatçıların üretimleri aracılığıyla ele almaktadır ve bu rollerin toplumda ve kültürel alanlarda yarattığı psikolojik ve sosyal sınırlamaları ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tezde, toplumsal cinsiyetin ve beraberinde getirdiği kısıtlamaların etkisini stereotip kavramı üzerinden ele alan resimler üretilmiştir. Bu resimlerde, kadınların toplumsal rollerine dair dayatmalar, bireysel özgürlük arayışları ve içsel çatışmaları semboller ve metaforlarla görselleştirilmiştir. Böylece eserler hem bireysel hem de toplumsal boyutta bir sorgulama alanı yaratmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the cultural and artistic representations of female stereotypes within the framework of gender, examining their impact on individuals and society. It delves into the origins of the concept of stereotype, exploring how the roles assigned to women within societal structures, particularly through mass media and art, are disseminated and by whom. The research investigates how women have been stereotyped throughout historical and cultural processes in the context of gender, drawing on Walter Lippmann's metaphor of“the pictures in our heads.”The study reveals how societal norms, expectations, and traditional values are shaped through social spaces such as family, educational institutions, and media. Another aim of this study is to reveal how these stereotypes restrict women's freedom of movement in both personal and social spheres and how gender roles are reflected in the representations of women in art. The thesis analyzes the portrayal of women in media and art, exploring the patriarchal dominance over female identity and the concept of hegemonic masculinity. The study examines the historical origins of gender roles in contemporary societies and assesses their impact on art, media, and everyday life from a feminist perspective. In this context, the thesis argues that gender stereotypes are culturally reproduced, and that stereotypical images provide expression in the artistic representation of women. It also addresses the impact of gender roles on women's individual existence through artworks and artists' creations, highlighting the psychological and social limitations these roles impose within society and cultural realms. In this regard, the thesis produces images that explore the effects of gender and its restrictions through the concept of stereotypes. These images visualize the impositions related to women's societal roles, their search for individual freedom, and inner conflicts through symbols and metaphors. Thus, the artworks aim to create a space for questioning on both individual and societal levels.