Sekiz köşeli yıldız motifi üzerinden resimde geometrik arayışlar
Via the eight-fonded star motif geometric search in painting
  1. Tez No: 924435
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sanat ve matematik arasındaki ilişkiyi inceleyen bu tez çalışması; geometrik formların sanata dönüşümünü sanat ve geometrik soyutlama bağlamında ele almıştır. Geometrik formların resim sanatında uygulanışı, tarihsel ve kültürel gelişimi ile irdelenmektedir. Bununla birlikte modern sanat akımları ve çağdaş uygulamalardaki etkisi üzerinde durulmuştur. İslam mimarisinin katkısıyla resimde geometrik arayışlar başlığı altındaki görsel çalışmalarda sekiz köşeli yıldız motifinden esinlenilmiştir. Sekiz köşeli yıldız motifi geleneksel sanatlarda geometrik desenlerden en yaygın kullanılandır. Uygulama sürecinde geometrinin rolüne odaklanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, sanatın evrensel bir dil olduğunu ve matematiksel temellerin bu dilin önemli bir bileşenini oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study determines the relationship between art and mathematics; It is seen that art and geometric abstraction deal with the transformation of geometric forms into art. The application of geometric forms in painting is examined with cultural and cultural developments. Additionally, the influence of modern art movements and contemporary practices is emphasized. With the content of Islamic architecture, the painting was inspired by the eight-pointed star motif, which is visually preserved under the heading of geometric designs. The eight-pointed star motif is the most widely used geometric pattern in traditional arts. The focus is on the role of geometry in the application process. The findings obtained in the study reveal that art is a universal language and comprehensive foundations constitute an important component of this language.