Dijital oyun geliştiricilerin sosyal sorumluluklara ilişkin düşünce ve farkındalıkları
Digital game developers' thoughts and awareness on social responsibilities
- Tez No: 924433
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada bağımsız dijital oyun geliştiricilerin oyun geliştirme sürecinde sosyal sorumluluk boyutunun yer almasına ilişkin düşünceleri ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, dijital oyunların yapım aşamasının merkezinde görev alan oyun geliştiricilerin, dijital oyunları hazırlarken temel motivasyonlarının neler olduğunu ve bu motivasyonlar arasında sosyal sorumluluğun yerinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Böylece gündelik yaşamda son derece aktif olarak her kesimden bireylere ulaşan dijital oyunların, sosyal sorumluluk kapsamında topluma katkı boyutunun olup olmayacağı ve bunun gerekli olup olmadığı konusu, bağımsız dijital oyun geliştiricilerin düşünceleri üzerinden ortaya konmuştur. Vaka çalışması olarak tasarlanan çalışma nitel desenle gerçekleştirilmiştir. Bağımsız oyun geliştiricilerden; Uygulama ve Oyun Akademisinde eğitim görmüş olan 10 bağımsız oyun geliştirici ve daha önce böyle bir eğitim almamış 10 bağımsız oyun geliştirici olmak üzere toplam 20 katılımcı ile görüşülmüştür. Veriler MAXQDA 24 nitel analiz programında tema analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışmada yer alan katılımcıların oyun geliştirme sürecinde sosyal sorumluluk ve toplumsal katkı düşüncelerine yaklaşımlarının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Katılımcıların büyük kısmı oyun geliştirme sürecine sosyal sorumluluk ve toplumsal katkının dahil edilmesine olumlu bakarken, bazıları ise buna gerek olmadığını ifade etmiştir. Dijital oyunların denetlemesi konusunda ise yine katılımcılar arasında düşünce farklılıkları olduğu görülmüştür. Katılımcıların bazıları oyun geliştirme süreçlerinde denetimin olmasının iyi olabileceğini düşünürken, bazıları bunun tam tersini savunmaktadır. Oyun geliştirme sürecinde denetimin olmaması gerektiğini savunanlar, bunu denetlenmenin yaratıcı etkinlik olan oyun geliştirmede yeni fikirlerin geliştirilmesini engelleme riski olmasına bağlamıştır. Araştırma sonucunda bağımsız oyun geliştiricilerin tamamı olmasa da büyük bir kısmı sosyal sorumluluk düşüncesinin dijital oyun geliştirme sürecinde dikkate alınması durumunda, topluma katkı sağlayabileceği düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the opinions of independent digital game developers regarding the inclusion of the social responsibility dimension in the game development process. In this context, the aim of the study is to reveal the primary motivations of game developers, who are at the core of the digital game production process, when creating digital games and whether social responsibility is among these motivations. Thus, the study seeks to determine whether digital games, which actively reach individuals from all walks of life in daily life, contribute to society within the scope of social responsibility and whether such a contribution is necessary, based on the perspectives of independent digital game developers. Designed as a case study, this research was conducted using a qualitative approach. A total of 20 independent game developers participated in the study: 10 who had received training at the Application and Game Academy and 10 who had not undergone such training. The data were analyzed through thematic analysis using the MAXQDA 24 qualitative analysis software. The research findings indicate that participants' perspectives on the inclusion of social responsibility and societal contribution in the game development process varied. While the majority of participants viewed the integration of social responsibility and societal contribution into game development positively, some argued that it was unnecessary. Similarly, differing opinions were observed regarding the regulation of digital games. Some participants believed that regulation in game development processes could be beneficial, while others opposed it. Those who argued against regulation claimed that it could hinder the development of new ideas in the creative activity of game development. As a result of the study, although not all independent game developers shared the same view, a significant portion believed that considering social responsibility in the digital game development process could contribute positively to society.