Tüketicilerin besin seçim güdüleri ve çevresel kaygılarının algılanan ürün kalitesi ve satın alma niyetine etkisi: Geleneksel ambalaj ve sürdürülebilirlik ambalaj karşılaştırması bağlamında bir araştırma
The impact of consumers' food choice motivations and environmental concerns on perceived product quality and purchase intention: A comparative study of traditional packaging and sustainable packaging
  1. Tez No: 924443
  2. Yazar: SABRİ TOLGA ÜRKMEZGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu araştırma günümüz tüketicilerinin artan çevre bilinci ve sürdürülebilir yaşam tarzını benimseme eğilimlerini ele almakta ve bu değişimin gıda sektöründeki ürün ambalajlarına olan etkilerini incelemektedir. Ayrıca tüketicilerin satın alma kararlarının artık yalnızca ürünün kalitesi veya fiyatına göre değil, aynı zamanda ürünlerin çevresel etkileri, sürdürülebilirlik dereceleri ve etik üretim süreçleri gibi faktörlere de dayandığını ortaya koymaktadır. Çalışma, sürdürülebilir ambalajların kullanımının, geleneksel ambalajlara kıyasla tüketiciler tarafından daha olumlu algılandığını ve çeşitli özellikler (uygun fiyat, lezzet, sağlık, kalite, lüks, doğallık, modernlik, çekicilik) açısından daha yüksek puanlar aldığını göstermektedir. Bu bulgular, sürdürülebilir ambalajların pazarda rekabet avantajı sağladığını ve tüketicilerin sürdürülebilir ürünler konusundaki bilincinin, satın alma kararlarını olumlu yönde etkilediğini desteklemektedir. Bununla birlikte, tüketicilerin besin seçim güdülerinin algılanan ürün kalitesini her iki ambalaj türünde de pozitif yönde etkilediği ancak satın alma niyetini doğrudan etkilemediği bulunmuştur. Çalışma ayrıca çevresel kaygının geleneksel ambalaj kullanımında satın alma niyeti üzerinde düzenleyici bir rol oynadığını, sürdürülebilir ambalajda ise bu etkinin gözlemlenmediğini belirtmektedir. Bu araştırma, işletmelerin pazarlama stratejilerini bu yeni tüketici beklentilerine uygun olarak düzenlemeleri gerektiğini ve artan çevre bilincinin, sürdürülebilir ürün ve ambalajlara olan talebi artırarak işletmelere tüketici sadakatini artırma ve toplumsal değer yaratma fırsatı sunduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the growing environmental awareness and the tendency of today's consumers to adopt a sustainable lifestyle, examining the impact of this shift on product packaging in the food sector. It also reveals that consumers' purchasing decisions are no longer based solely on product quality or price, but also on factors such as the environmental impacts, sustainability levels, and ethical production processes of products. The study shows that the use of sustainable packaging is perceived more positively by consumers compared to traditional packaging, receiving higher ratings in various attributes (affordable price, taste, health, quality, luxury, naturalness, modernity, attractiveness). These findings support the idea that sustainable packaging offers a competitive advantage in the market and that consumers' awareness of sustainable products positively influences their purchasing decisions. However, it has been found that consumers' food selection motives positively affect the perceived quality of the product in both types of packaging, but do not directly influence their purchasing intent. The research also indicates that environmental concerns play a moderating role in the purchasing intent with traditional packaging, but this effect is not observed with sustainable packaging. This study emphasizes that businesses need to adjust their marketing strategies to meet these new consumer expectations and that the increasing environmental consciousness enhances the demand for sustainable products and packaging, offering businesses the opportunity to increase customer loyalty and create societal value.