Caynizm'de ibadet ve mabet
Worship and temple in Jainism
- Tez No: 924467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞENAVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Caynizm, bireylerin ruhsal gelişimini destekleyen ve toplumsal düzeni sağlamak için ritüelleri ve kutsal mekânları olan zengin bir dini yapıya sahiptir. Bu çalışmada, Caynizm'in ibadet anlayışının temelleri ile bu ibadetlerin günlük yaşamda nasıl uygulandığı detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Ayrıca mabetlerin sadece ibadet yerleri değil, aynı zamanda dini bilgilerin paylaşıldığı, toplumsal ilişkilerin güçlendirildiği ve manevi değerlerin pekiştirildiği kutsal alanlar olduğu vurgulanmaktadır. Mabetler, Caynist inançlar ve ritüeller için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Caynizm'in temel öğretilerinden biri olan ahimsa, yani şiddetsizlik hem ibadetlerin nasıl yapılacağını hem de mabetlerin nasıl kullanılması gerektiğini belirler. Bu anlayışa göre, ibadetler, bireylerin ruhsal olarak saflaşmasını ve karmadan arınmasını sağlamayı amaçlar. Mabetler ise sadece fiziksel bir ibadet yeri olmanın ötesinde, aynı zamanda toplumu bir arada tutan ve dini değerlerin aktarıldığı kutsal alanlardır. Caynizm'deki ibadetler, bireysel olarak yapılabildiği gibi toplu olarak da gerçekleştirilebilir. Bu da toplumsal bağların güçlenmesine yardımcı olur. Bu tezde, Caynizm'in günlük ibadetleri ile yıllık ritüelleri arasında nasıl bir bağlantı kurulduğu, bireysel ve toplumsal düzeyde hangi ritüellerin gerçekleştirildiği incelenmiştir. Caynist mabetlerin tarihi gelişimi, mimarisi ve toplumsal işlevleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Jainism is a rich religious tradition that supports individuals' spiritual development and maintains social order through rituals and sacred spaces. This study examines the foundations of worship in Jainism and how these practices are applied in daily life. It also emphasizes that temples are not only places of worship but also sacred spaces where religious knowledge is shared, social bonds are strengthened, and spiritual values are reinforced. Temples play a significant role in Jain beliefs and rituals. Ahimsa, or non-violence, one of the core teachings of Jainism, determines both how worship is conducted and how temples are utilized. According to this principle, worship aims to purify the soul and free individuals from karma. Temples, beyond being physical spaces for worship, serve as unifying centers for society and venues where religious values are transmitted. Worship in Jainism can be performed individually or collectively, contributing to the strengthening of communal ties. This thesis explores the connection between daily worship practices and annual rituals in Jainism, examining which rituals are performed on individual and communal levels. It also delves into the historical development, architecture, and social functions of Jain temples.