Hint kökenli dinlerde kurtuluş anlayışı
Salvation concepts in indian originated religions
  1. Tez No: 250200
  2. Yazar: RUKİYE KARAALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hint kökenli dinler olan Hinduizm, Budizm, Caynizm ve Sihizm'in kurtuluş anlayışlarını incelediğimiz bu çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde kurtuluş kavramı, kelime ve terim olarak ele alınmış ve çeşitli dinlerin kurtuluş anlayışlarına yer verilmiştir. I. bölümde Hint kökenli dinlerin kaynağını oluşturan Hinduizm'in kurtuluş anlayışı incelenmiştir. Sihizm'in kurtuluş anlayışına da Hinduizm'e benzerliği sebebiyle bu bölümde yer verilmiştir. II. bölümde Budizm'in kurtuluş anlayışı ve III. Bölümde de Caynizm'in kurtuluş anlayışı ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise bu dört dinin kurtuluş anlayışlarının bir karşılaştırması yapılmıştır. Hint kökenli dinlere göre insan, sonsuz bir doğum ve ölüm çemberinde (samsara) dünyaya sayısız defa gelir ve gider. İnsanın tekrar dünyaya gelişindeki durumunu belirleyen ise karma adı verilen kuraldır. Hint kökenli dinlerin ortak amacı bu karma-tenasüh çemberinden sıyrılarak tekrar dünyaya gelmeyi engellemektir. Bu çemberden sıyrılarak kurtuluşu elde etmek için Hint kökenli dinlerin her biri, mensuplarına farklı yollar önermektedir. Çalışmamızda bu dinlerin önerdikleri yollar, yine bu dinlerin dünya hayatına, ölüm ve ölüm sonrasına bakışları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study in which we have looked into Indian originated religions such as Hinduism?s, Buddhism?s, Jainism?s and Sikhism?s salvation concepts are made up of introduction and three parts. In our study of introduction, salvation concept dealt as word and terminology and various religions? salvation concepts have been viewed. In the first part, salvation concept of Hinduism which is the source of Indian originated religions has been analysed. Also because of Sikhism?s salvation concept?s similarity to Hinduism, it has been included in this part. In the second part, Buddhism?s salvation concept and in the third part, Jainism?s salvation concept have been analysed. In the conclusion part, a comparison with of those four religions? salvation concept have been made. According to Indian originated religions human beings are born and died in an eternal cycle (samsara). Humans? status determined by a rule called karma, every time they come to the world. Common aim of Indian originated religions? is to be freed from the karma cycle and avoid coming to the world again. Every Indian originated religion advise to their believers different ways to avoid those karmic cycle and to gain salvation. In our study we have analysed those suggested ways advised by religions within the frame of their point of views to worldly life, death and after death.