Kıkırdak doku mühendisliği uygulamaları için biyofonksiyonel doku iskelesi üretimi
Production of biofunctional scaffolds for cartilage tissue engineering applications
  1. Tez No: 924488
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kemik ve kıkırdaktan oluşan çerçevenin dışını cilt, içini ise mukozal dokunun kapladığı kompozit bir organ olan burun da çeşitli nedenlerle meydana gelen birçok patolojik durum tanımlanmıştır. Burun rekonstrüktif cerrahisi hangi patolojik neden ile yapılmış olursa olsun ülkemizde birinci sıradadır. Burun rekonstrüksiyonu genellikle, iki katmanlı bir rekonstrüktif yaklaşım gerektirebilir bu yaklaşım doğal ya da sentetik greft desteği ve cilt fleplerinin kullanımını gerektirir. Hem greft hem de felp kullanımlarının birçok dezavantajları vardır ve bunların üstesinden gelebilen doku mühendisliği (DM) ürününe ihtiyaç çok açıktır. Burun rekonstrüksiyonunda DM kıkırdak greft ile DM cilt yaması burun patolojilerinin tedavisi için ideal olabilir. Bu tez çalışmasında; DLP yöntemi kullanılarak 3B basılmış antimikrobiyal özelliklere sahip jelatin metakrioil-siprofloksasin (GelMA-CIP) hidrojel ve elektro-eğirilmiş polikaprolakton-kolajen (PCL-COL) nanofiberler ile hidrojel/nanofiber kompozitlerden oluşan biyomimetik çift katmanlı doku iskelesi üretilmiştir. Bu çift katmanlı doku iskelesinin elektrosprey yöntemi kullanarak, hidrojel katmanına epidermal büyüme faktörü (EGF) yüklü polivinil alkol (PVA) nanopartikülleriyle, nanofiber katmanına ise dönüştürücü büyüme faktörü (TGFβ3) yüklü PVA nanopartikülleriyle biyofonksiyonellik kazandırılmıştır. GelMA-CIP@PVA-EGF/PCL-COL@PVA-TGFβ3 çift katmanlı doku iskelesinin kimyasal karakterizasyonları, mekanik ve fiziksel analizleri, in vitro ilaç ve polimerik partikül yüklü büyüme faktörlerinin salım çalışması, 3B basılan GelMA-CIP hidrojel katmanın antibakteriyel analizi, kemik iliği mezenkimal kök hücreler (KİMKH) ile inkübasyonundan sonra in vitro hücre canlılık analizleri, büyüme faktörlerinin etkisi ile 3B hücre kültüründe farklılaşmasının histolojik takibi araştırılmıştır. Sonuçlara göre de çift katmanlı doku iskelesinin, KİMKH farklılaşması için yeterli sürede salınım yapan hidrojel ve nanofiber katmanlara sahip, antibakteriyel özellikte, sitotoksik etkisi olmayan, KİMKH büyümesi ve çoğalması için uygun gözenek çapına sahip olduğu görülmüştür. Son olarak hidrojel ve nanofiber katmanların üzerindeki KİMKH'in farklılaştığı histolojik boyamalarla öngörülmektedir. Ayrıca üretilen doku iskelesinin mekanik özelliklerinin cilt ve kıkırdak ikamesi olarak kullanıma uygunluğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen GelMA-CIP@PVA-EGF/PCL-COL@PVA-TGFβ3 çift katmanlı doku iskelesi ile nazal DM alanında kullanım potansiyeli olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many pathological conditions have been described in the nose, which is a composite organ in which the skin covers the outside of the bone and cartilage framework and the mucous membrane covers the inside. Nasal reconstructive surgery is the most common procedure in our country, regardless of the pathological reason. Nasal reconstruction usually requires a two-stage reconstructive approach involving the use of natural or synthetic grafts and skin flaps. The use of both grafts and flaps has many disadvantages and the need for a tissue engineered (TE) product that can overcome them is clear. In nasal reconstruction, TE cartilage grafts and TE skin flaps may be ideal for the treatment of nasal pathologies. In this work, a biomimetic bilayer tissue scaffold consisting of hydrogel/nanofibre composites with 3D-printed gelatin methacryl-ciprofloxacin (GelMA-CIP) hydrogel with antimicrobial properties and electrospun polycaprolactone-collagen (PCL-COL) nanofibers was fabricated using the DLP method. the hydrogel layer of this bilayer tissue scaffold was biofunctionalized with epidermal growth factor (EGF)-loaded polyvinyl alcohol (PVA) nanoparticles and the nanofibre layer was biofunctionalized with transforming growth factor (TGFβ3)-loaded PVA nanoparticles using the electrospray method. Chemical characterization, mechanical and physical analyses of the GelMA-CIP@PVA-EGF/PCL-COL@PVA-TGFβ3 bilayer tissue scaffold, in vitro drug and polymer particle-loaded growth factor release study, antibacterial analysis of the 3D printed GelMA-CIP hydrogel layer, in vitro cell viability analyses after incubation with bone marrow mesenchymal stem cells (BMMSCs), histological follow-up of differentiation in 3D cell culture with the effect of growth factors were investigated. According to the results, it was observed that the double-layered tissue scaffold has hydrogel and nanofiber layers that are released in sufficient time for BMMSC differentiation, has antibacterial properties, has no cytotoxic effect and has a pore diameter suitable for BMMSC growth and proliferation. Finally, histological staining predicts that BMMSCs differentiate on hydrogel and nanofiber layers. In addition, the mechanical properties of the fabricated scaffolds were determined to be suitable for use as skin and cartilage substitutes. As a result, the developed GelMA-CIP@PVA-EGF/PCL-COL@PVA-TGFβ3 bilayer scaffold is expected to give dynamic direction to very complex nasal reconstruction treatment methods in the field of nasal TE.