Piliç salamın tekstürel özellikleri üzerine ölçüm parametrelerinin etkisi
The effect of measurement parameters on textural properties of chicken salami
  1. Tez No: 924489
  2. Yazar: SEMİHA SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. SADETTİN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tekstürel özellikler, et ürünlerinin tercih edilmesinde ve satın alınmasında en önemli kalite parametrelerinden biridir. Bu çalışmada, piliç salamın tekstürel özellikleri üzerine dilim kalınlığı (15, 20 ve 25 mm), baskı oranı (%30, 40 ve 50) ve test hızının (1, 2 ve 3 mm/s) etkisi incelenmiştir. Salam örneklerinin sertlik, elastikiyet yüzey yapışkanlığı, iç yapışkanlık ve çiğnenebilirliğini içeren tekstürel özellikleri Texture Analyser cihazı kullanılarak ölçülmüş ve elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak istatistiksel yönden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textural properties are one of the most important quality parameters in the preference and purchase of meat products. In this study, the effects of slice thickness (15, 20, and 25 mm), compression ratio (30, 40, and 50%), and test speed (1, 2, and 3 mm/s) on the textural properties of chicken salami were investigated. The textural properties of salami samples, including hardness, springiness, adhesiveness, cohesiveness, and chewiness, were measured using the Texture Analyzer, and the obtained data were compared statistically using the SPSS package program.