Exploring the barriers to stream daylighting: The case of Ankara
Derelerin günyüzüne çıkarılması önündeki zorluklar: Ankara örneği
  1. Tez No: 924496
  2. Yazar: EKİN ERSÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Dünyada, derelerin gün yüzüne çıkarılması iklim değişikliği karşısında dirençliliği artırmak amacıyla öne çıkan bir kentsel planlama stratejisi olarak öne çıkmaktadır. Ankara, Türkiye'de ise süregelen kentleşme ve su yönetimi uygulamaları, doğal akarsuların yer altına gömülmesine yol açmakta, bu da iklim değişikliğiyle birlikte artan sel olayları, kirlilik ve ekolojik bozulma gibi çeşitli problemlere neden olmaktadır. Konunun aciliyetine rağmen, Ankara'da derelerin yer altına alınmasının doğurduğu sorunlara yönelik alınan önlemler sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, Ankara'da derelerin gün yüzüne çıkarılmasının önündeki engelleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmada ağırlıklı olarak nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, içerik ve tematik analizleri entegre eden birleşik bir analiz çerçevesi benimsenmiştir. Araştırmada, öncelikle, küresel düzlemde derelerin gün yüzüne çıkarılmasındaki (i) itici güçler, (ii) zorluklar ve (iii) uygulamadaki eylemler derlenmiştir. Ardından, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle, Ankara'daki zorlukların literatürdeki bulgularla nasıl örtüştüğü veya farklılaştığı ortaya konmuştur. Sonuçlar, Ankara'da derelerin gün yüzüne çıkarılmasının önündeki engellerini sınıflandırarak, proje yönetimindeki eksiklikler, finansal kısıtlamalar, kurumsal sınırlılıklar gibi zorlukların yanı sıra, jeolojik riskler, yetki alanı karmaşası ve toplumsal direnç gibi yerele özgü faktörleri de ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, çok disiplinli planlamanın, etkili yönetişimin ve Ankara'nın özgün ekosistemine göre uyarlanmış sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, derelerin gün yüzüne çıkarılmasında uygulanabilir eylem önerileri sunarak, iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globally, stream daylighting is recognized as a prominent urban planning strategy to make cities prepared for in the face of climate change. In Ankara, Türkiye, historical urbanization and water management practices have led to the burial of natural streams, leading to significant challenges such as increased flooding exacerbated by climate change, pollution, and ecological degradation. Despite the urgency of these issues, actions to address the consequences of stream burial in the city remain limited. This study investigates the challenges to implementing stream daylighting in Ankara, analyzing diverse perspectives to reflect the multifaceted nature of the issue. Using primarily qualitative research methods, it adopts an integrated framework combining content and thematic analysis. The research begins with a global review of stream daylighting strategies, categorizing findings into three themes: (i) drivers, (ii) challenges, and (iii) actions derived from project-based case studies. Subsequently, semi-structured, in-depth interviews were conducted with stakeholders, including representatives from public authorities, non-governmental organizations, and academic institutions, to explore how the challenges observed in the case of Ankara align with or differ from those identified in the literature. The results classify the challenges to stream daylighting in Ankara, revealing challenges such as project mismanagement, financial constraints, institutional limitations, and local-specific factors like geological risks, jurisdictional overlaps, and public resistance. The study underscores the importance of multidisciplinary planning, effective governance, and sustainable design approaches tailored to Ankara's unique ecosystem. It offers actionable recommendations for stream daylighting, contributing to both mitigating the adverse impacts of climate change and enhancing urban adaptation strategies.