Toprak zeminlerin jeoteknik değişkenliğinin karakterizasyonu:Kayseri ayrılmamış kuvaterner birimleri örneği
Characterization of geotechnical variability of soils: The case of Kayseri undifferentiated quaternary units
- Tez No: 924497
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AHMET NEFESLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Jeoteknikte, zemin dayanımı, sıkışabilirlik ve geçirgenlik gibi parametrelerin belirsizliği, tasarım ve risk değerlendirmelerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, jeoteknik parametrelerin belirsizliğini azaltmak amacıyla varyasyon katsayısı (COV) ve Monte Carlo simülasyonu yöntemlerini kullanmayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, (N1)60 değeri, drenajsız makaslama dayanımı, elastisite modülü ve limit basınç değerleri gibi jeoteknik özelliklerin olasılıksal dağılımları incelenmiştir. Bu amaçla, saha ve laboratuvar testlerinden elde edilen veriler analiz edilmiş ve anahtar parametrelerin değişkenliği istatistiksel yöntemlerle belirlenmiştir. Monte Carlo simülasyonu, zemin özelliklerindeki belirsizliğin yapılan deney sayısı ile ilişkisini değerlendirmek için uygulanmıştır. Sonuçlar, varyasyon katsayısı ve Monte Carlo simülasyonunun kullanılmasıyla, jeoteknik tasarımların güvenilirliğinin önemli ölçülerde artırılabileceğini göstermektedir. Varyasyon katsayısı ve Monte Carlo simülasyonu kullanılarak yapılan değerlendirmelerde, birçok jeoteknik parametre bu simülasyonlar sonucunda literatürde yer alan çeşitli araştırmacının referans değerlerinin içinde yer almaktadır. Bazı parametrelerde ise tamamen referanslar içinde yer almasa bile daha sağlıklı değerler bizlere vermektedir.
Özet (Çeviri)
In geotechnics, the uncertainty of parameters such as soil strength, compressibility and permeability plays a critical role in design and risk assessments. This study aims to use coefficient of variation (COV) and Monte Carlo simulation methods to reduce the uncertainty of geotechnical parameters. Within the scope of the research, probabilistic distributions of geotechnical properties such as (N1)60 value, undrained shear strength, modulus of elasticity and limit pressure values are analyzed. For this purpose, data from field and laboratory tests were analyzed and the variability of key parameters was determined by statistical methods. Monte Carlo simulation was applied to evaluate the relationship between the uncertainty in soil properties and the number of experiments performed. The results show that the use of coefficient of variation and Monte Carlo simulation can significantly increase the reliability of geotechnical designs. In the evaluations made by using the coefficient of variation and Monte Carlo simulation, many geotechnical parameters are within the reference values of various researchers in the literature as a result of these simulations. In some parameters, even if they are not completely within the references, they give us healthier values.