Hatice Mualla Sümer'in hayatı, sanatı ve eserleri
Hatice Mualla Sümer's life, art and works
- Tez No: 924495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KARABELA ŞERMET, Prof. Dr. SEFA YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
13 Ağustos 1929 yılında İstanbul'da doğan Mualla Sümer; roman, hikâye, deneme, şiir gibi farklı türlerde kaleme almış olduğu eserlerini Türk edebiyatına kazandırmış bir yazardır. Yazarlık kariyeri dışında fotoğrafçı kimliği ve yapmış olduğu sergilerle yaşadığı dönemde adından sıklıkla söz ettirmiştir. Mualla Sümer, romanlarında bireyi sosyal değil ruhsal yönüyle yansıtmayı amaç edinmiş bir yazardır. Eserlerinde insanların iç dünyasını ön planda tutan yazar; onların yalnızlığını, sıkıntı ve bunalımlarını, içsel çatışmalarını ayrıntılı bir şekilde ele almıştır. Mualla Sümer hakkında akademik bir çalışma henüz yapılmamış olup, Hatice Mualla Sümer'in Hayatı, Sanatı ve Eserleri başlıklı yüksek lisans tezi Mualla Sümer üzerine yapılmış ilk akademik çalışmadır. Bu çalışmada yazarın hayatına ve edebî kişiliğine ulaşılan sınırlı bilgilerle değinilmiş; yazarın dergi ve gazetelerde yapmış olduğu röportajlarına, yazar hakkında yapılan bazı görüşlere yer verilmiştir. Yazı hayatı boyunca kitaplaştırarak yayınladığı beş roman ve bir hikâye kitabı romanın yapı unsurlarına göre tahlil edilerek, romanlarında ele aldığı ortak temalar üzerinde durulmuştur. Bunların dışında deneme türünde yayınladığı iki eserinin içeriği hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mualla Sümer, born on August 13, 1929 in İstanbul, is different as a novel, story, essay, poem she is a writer who has brought her Works written in genres to Turkish literatüre. Her writing career aport from that she made. Mualla Sümer is a writer who aims to reflect the individuals in their spiritual rather than Social aspects in her novels. The writer prioritizes people's inner world in her Works; she discussed their loneliness, distress, depression, and inner conflicts in detail. No Academic study has yet been conducted on Mualla Sümer, and Master's thesis titled Mualla Sümer's life art and Works is the first academic study on Hatice Mualla Sümer. In this study, the author's life and literary personality are mentoned with the limited information available interviews of author in magazines and newpapers and some opinions about the author are included. The five novels and one story book she published throughout her writing life wore analyzed according to the structural elements of the novel and the common themes in her novels were emphasized . In addition, information is given about the content of two of her works published in the form of essays.