Konuşma gecikmesi olan çocukların aile ortamının ve aile işlevselliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the family environment and family functionality of children with speech delay
  1. Tez No: 924517
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR, DOÇ. DR. ŞENGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, çocuklarda aile ortamı, aile işlevselliği ve ekran maruziyetinin konuşma gecikmesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Çocuk Gelişimi birimine konuşma gecikmesi sebebiyle yönlendirilen çocuklar ile hastane kreşine devam eden normal gelişim gösteren çocuklar olmak üzere toplam 70 çocuk ve aile ile karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Veri toplama sürecinde aile görüşmeleri yapılarak aile değerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın temel bulguları, ekran maruziyetinin, sosyoekonomik durumun konuşma gecikmesini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Aile değerlendirme ölçeği alt boyut puanlarının gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği, fakat ekran maruziyeti süresi yüksek olan ailelerde sağlıksız aile işlevi puanının yüksek olduğu belirlenmiştir. Ekrana maruz kalma süresinde artış, düşük sosyoekonomik faktörler çocukların konuşma gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of family environment, family functionality, and screen exposure on speech delay in children. The research was conducted compar-atively with a total of 70 children and their families, including children referred to Kırıkkale Yüksek İhtisas Hospital Child Development Unit due to speech delay and normally developing children attending the hospital nursery. During the data collec-tion process, family interviews were conducted and Family Assesment Device was applied. The data obtained was analyzed with SPSS 21.0 program. The main findings of the study revealed that screen exposure and socioeconomic status negatively affect speech delay. It was determined that the Family Assessment Device subscale scores did not differ significantly between the groups, but the unhealthy family function score was higher in families with high screen exposure time. Increased screen exposure time and low socioeconomic factors can negatively affect children's speech development.